Energetickou bezpečnost Polska zajistí jen uhlí

Uhelné elektrárny zajišťují v Polsku 80 procent výroby elektřiny. Foto: Kompania Weglowa

Polsko chce zabránit hrozícímu nedostatku elektrické energie. Bude proto tlačit na Evropskou komisi, aby zavedla systém financování výroby elektřiny v konvenčních elektrárnách.

Musíme apelovat na Evropskou komisi, aby zavedla systém financování výroby elektřiny v konvenčních elektrárnách. Pokud v dalších šesti letech nepostavíme v nových elektrárnách přibližně sedm gigawatt výkonu, budeme pravděpodobně muset regulovat spotřebu elektřiny,“ řekl polský ministr pro energetiku Krzysztof Tchórzewski. „Bez výroby elektřiny v konvenčních elektrárnách neexistuje žádná energetická bezpečnost nebo stabilita. Můžeme být lepší v objemu produkovaných emisí, ale konvenční výroba elektřiny tu bude muset být i nadále,“ dodal ministr.

Čtěte také:
Polské státní firmy vloží miliardy do uhlí
Největší evropský těžař vyhodil šéfa

Uhelné elektrárny jsou pro Polsko klíčové, podílejí se na výrobě elektřiny z cca 80 procent. I přesto se dostávají pod tlak výrobců elektřiny z obnovitelných zdrojů, které jsou dotované. Na dotace obnovitelných zdrojů má reagovat i nová polská legislativa, která má výrazně ztížit provoz větrných elektráren, napsal server oenergetice.cz.

Země také potřebuje zavést kapacitní mechanismy, které by pomohly uhelným elektrárnám na trhu ovlivněném nízkými cenami elektrické energie.

Podle ministra Tchorzewského je zavedení kapacitních mechanismů důležité i pro to, aby se Polsko vyhnulo možným nedostatkům elektrické energie. Ty postihly Polsko v loňském srpnu, kdy vinou nízké hladiny vody v řekách nebylo možné odebírat vodu určenou pro chlazení elektráren.

K omezení spotřeby elektřiny došlo již ve zmíněném loňském srpnu, kdy v důsledku sucha a nízké výroby elektřiny z větrných elektráren provozovatel sítě PSE SA postrádal v síti až čtyři gigawatt výkonu. Spotřeba byla omezena ve velkých průmyslových podnicích až o dva gigawatty.

Kapacitní trhy jsou zavedeny například ve Velké Británii, která se dlouhodobě potýká s nedostatkem výkonu v síti. Obdobou pro kapacitní trhy je německá kapacitní rezerva, která převádí 2,7 gigawatty výkonu uhelných elektráren do rezervního režimu pro případ nedostatku výkonu v síti způsobený nízkou výrobou elektřiny z OZE.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
VIDEO: Uhněte z cesty, jde uhelný obr