Energetik Gavor vede nezávislé dodavatele

Energetický expert a výkonný ředitel ANDE Jiří Gavor

Zájmy alternativních dodavatelů elektřiny a plynu bude hájit jeden z nejznámějších českých energetických expertů Jiří Gavor. Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE) si ho zvolila jako výkonného ředitele v době, kdy se odvětví potýká s nedávno schválenými legislativními změnami.

„Ve svém novém angažmá budu prosazovat rozvoj rovného konkurenčního prostředí na trhu s elektřinou a s plynem v České republice,“ řekl serveru iUHLI.cz Gavor, který byl dosud známý hlavně jako zakladatel, vlastník a jednatel konzultační firmy ENA. Její činnost bude řídit i nadále.

Pokud jde o schválené legislativní změny, od příštího roku se kupříkladu změní způsob platby za elektřinu. Příspěvek domácností na podporu obnovitelných zdrojů, který je součástí ceny elektřiny, už se nebude odvíjet od celkové spotřeby, ale od kapacity jističe.

Čtěte také: Světová uhelná asociace má nové vedení

Gavor vystudoval Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT. Poté působil jako vysokoškolský pedagog a výzkumný pracovník. Absolvoval studijní pobyty v USA i v Rusku – mimo jiné v mezinárodním centru jaderných výzkumů v Dubně. Dlouhodobě se věnuje vývoji cen, daní a konkurenceschopnosti různých druhů paliv a energií. Také řídil energetické audity velkých průmyslových podniků.

Asociaci nezávislých dodavatelů energií (ANDE) založilo deset nezávislých dodavatelů energií, kteří mají s celkovým počtem několika stovek tisíc zákazníků významný podíl na trhu. ANDE si klade za cíl stát se partnerem pro Energetický regulační úřad, ministerstvo průmyslu a obchodu, Operátora trhu s elektřinou či provozovatele distribučních soustav a být tak nápomocna při tvorbě energetické legislativy a odstranění komplikací, které narušují liberalizovaný trh s energiemi.

Členy ANDE jsou společnosti Akcenta Energie, Amper Market, Armex Energy, Centropol Energy, Corasta, EuropeEasy Energy, Oaza-energo, Optim Trade, RightPower Energy, X Energie, Enwox Energy, One Energy a Virtuse Energy.

Mohlo by vás zajímat:
Pomáhal budovat jádro, teď cvaká na solár
Viceprezidentem EURACOAL byl zvolen Budinský
Štemberka: Těžaři sáhnou hlouběji do kapsy