Energetiku na Kubě zachraňují plovoucí elektrárny

V kubánských přístavech už kotví sedm tureckých plovoucích elektráren. Foto: karpowership.com

Na Kubu dorazila turecká plovoucí elektrárna, která má této karibské zemi pomoci zmírnit problémy s mnohahodinovými výpadky elektřiny. Ty se zhoršily poté, co Kubu koncem září zasáhl hurikán Ian, který tehdy způsobil v zemi totální blackout.

Zmírnit výpadky elektřiny by měla pomoci i další turecká loď, která do havanského přístavu připlula v úterý a která má být do konce měsíce napojena na kubánskou energetickou soustavu. Dodávat by do ní měla asi 110 megawatthodin elektřiny. Jde už o sedmou takovou loď, kterou Kubě poskytla turecká firma Karadeniz od roku 2019. Tři z nich jsou v přístavu Mariel a ostatní kotví v Havaně, všech sedm by mělo dodávat přes 500 megawatthodin.

Vyjednat pomoc s rekonstrukcí energetické infrastruktury je i jedním z cílů nynější cesty kubánského prezidenta Miguela Díaze-Canela a několika ministrů jeho vlády do Alžírska, Turecka, Ruska a Číny. Informovala o tom agentura EFE.

Uhlí, plyn a lidská práva

Čeká nás krátká, ale intenzivní návštěva přátel, která otevře cesty pro naši (sankcemi) sužovanou ekonomiku,“ řekl Díaz-Canel k desetidenní cestě, kterou zahájila kubánská delegace ve středu. Dodal, že cílem jednání bude zmírnit důsledky krize po pandemii covidu-19 na kubánské hospodářství a také účinky amerických sankcí. Ty trvají už několik desítek let a po jejich zmírňování americkým prezidentem Barackem Obamou je jeho nástupce Donald Trump opět zpřísnil. Současný prezident Joe Biden je zatím výrazně nezmírnil.

Podle agentury EFE jde o nejvýznamnější zahraniční cestu kubánské vlády od začátku pandemie covidu-19, v delegaci jsou mimo jiné ministři hospodářství, obchodu, energetiky, zahraničí či zdravotnictví. Pandemie covidu-19 a s ní související omezení turistiky, na níž je kubánské hospodářství z velké části závislé, ještě zhoršily už tak špatnou životní úroveň značné části Kubánců. K nedostatku základního zboží, včetně potravin či léků se v posledním více než roce přidaly stále častější a delší výpadky dodávek elektřiny, které trvají i deset hodin.

Problémy s dodávkami elektrické energie na Kubě jsou způsobené zastaralou a nedostatečně udržovanou energetickou infrastrukturou a loni v červenci přispěly k největším protivládním demonstracím za tři desetiletí. Komunistická vláda protesty potlačila a stovky lidí kvůli nim tamní soudy poslaly do vězení.