Doba čtení:1 m, 51 s
V Kataru dochází k závažnému porušování lidských práv, přesto tam Česko vyjednává o nákupu zemního plynu. Foto: wikipedia.org

Politici se shodují, že plyn zkrátka musíme kupovat od toho, kdo nám jej prodá. A nemůžeme brát ohledy na cenu či dokonce porušování lidských práv. Tento pragmatismus je zajímavý i ve vztahu k uhlí.

„Musíme si uvědomit, že jsme v nejtěžší krizi od druhé světové války. Nechci říct, že lidská práva musí jít stranou, ale náš prvotní cíl je postarat se o dostatek energie pro Evropany,“ řekla nedávno místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. „Pokud chceme zajistit energetické dodávky surovin, ale i jiných materiálů, kovů do Evropy, musíme je kupovat od toho, kdo je ochoten nám je prodat,“ přidal se i ministr zahraničních věcí Jan Lipavský, když odpovídal na dotaz, zda Česku nevadí porušování lidských práv v Kataru, odkud bychom rádi plyn dováželi.

V česku se nelze tvářit, že uhlí neexistuje

Jde o pragmatický přístup, který je v bezprecedentní energetické krizi pochopitelný. Zároveň je však nutné dodat, že politici musí úplně stejně přistupovat k uhlí. To si těžíme sami, nejsme (minimálně v případě hnědého uhlí) závislí na dovozu ze zahraničí. Naopak u nás uhelný sektor dává práci tisícům lidí a přispívá desítkami miliard korun i do státního rozpočtu. Stále disponujeme poměrně robustní flotilou uhelných elektráren a tepláren, které v Česku táhnou výrobu elektřiny a tepla. Oproti plynu je uhlí výhodnější i cenově.

Přesto však neustávají útoky a požadavky na urychlené ukončení těžby a vypnutí uhelných zdrojů. To je v porovnání s přístupem k zemnímu plynu naprosto neadekvátní a neospravedlnitelné. Nejen z výše popsaných důvodů, ale dokonce i z těch ekologických či klimatických. Při spalování uhlí sice vzniká více emisí CO2, celková zátěž pro klima je však s plynem kvůli únikům metanu srovnatelná. V případě LNG navíc musíme připočíst jeho velmi neekologickou přepravu tankery přes oceány. A zapomínat bychom neměli ani na to, že se na řadě míst světa plyn těží pomocí frakování, které je u nás kvůli neekologičnosti zakázané.

Sečteno a podtrženo, pokud někdo zavírá oči nad všemi problémy zemního plynu, je v současné situaci pragmatik. Pokud však současně volá po konci uhlí, stal by se těžkým pokrytcem.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa