Doba čtení:2 m, 12 s
Většinovým vlastníkem EPH je český miliardář Daniel Křetínský. Foto: epholding.cz

Skupina Energetický a průmyslový holding (EPH) miliardáře Daniela Křetínského dosud nedostala od státu peníze, které měly být půjčkou na zálohy, jež musí výrobci elektřiny skládat při obchodování na energetické burze. Holding už čerpání půjčky do budoucna nepředpokládá. Na dotaz ČTK to řekl mluvčí skupiny Daniel Častvaj. Podle ministerstva financí jednání o půjčce pokračují.

Úvěr na burzovní zálohy za až tři miliardy eur (více než 74 miliard Kč) už dříve dostal polostátní ČEZ, v závěru léta o ni vedle EPH žádala také skupina Sev.en Energy podnikatele Pavla Tykače. „Jednání se státem stále probíhají,“ řekla k tomu včera večer ČTK mluvčí Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová.

Skupina EPH byla v posledních dnech v souvislosti s půjčkou kritizována po pátečním rozhodnutí o přesunu společnosti EP Commodities do zahraničí, což byla reakce holdingu na přijetí daně z neočekávaných zisků. Podle holdingu je zdanění takových firem nesmyslné a v zahraničí nefunguje.

Křetínský přesune kvůli dani firmu mimo Česko

Půjčku na zálohy EPH nedostalo. Jednání o podmínkách úvěru a jeho čerpání mezi zástupci EPH a státu trvaly podle Častvaje několik měsíců, k dohodě však nedospěly. „Státní půjčka tak nikdy poskytnuta nebyla. EPH ani nepočítá s jejím čerpáním v budoucnu,“ řekl mluvčí. Holdingu se podle něj podařilo pokrýt burzovní požadavky, včetně potřeb českých tepláren, kombinací vlastních zdrojů a bankovního financování na své podnikatelské riziko.

Jednání o státní půjčce s EPH potvrdilo ministerstvo financí, podle něhož stále pokračují a dosud nebylo o poskytnutí úvěru rozhodnuto. „Do ukončení těchto jednání proto nebudeme blíže komentovat jejich průběh,“ řekla ČTK mluvčí Michaela Lagronová. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v září uvedl, že půjčky pro EPH i Sev.en Energy schválil.

Fiala nečekává další odchody firem

Již v minulosti jsme tento druh půjčky poskytli skupině ČEZ a abychom nikoho nediskriminovali, budeme muset stejně postupovat i u dalších firem,“ napsal tehdy ministr k poskytnutí půjčky soukromým firmám na twitteru.

Podle EPH by ovšem poskytnutí půjčky mělo největší smysl v případě, že by byla poskytnuta rychle. Upozorňuje přitom na půjčku pro ČEZ, který peníze na zálohy dostal už v létě. „Přestože přístup státu k ČEZ a k soukromým subjektům byl výrazně jiný, nechceme situaci ani napadat ani dále kritizovat. Považujeme ale za nutné jasně vyvrátit, že Česká republika poskytla v době energetické krize EPH jakoukoliv pomoc,“ dodal Častvaj.

Skládání záloh, takzvaných marginů, požaduje burza jako ochranu pro obchodníky s elektřinou. Jejich výše se odvíjí od ceny elektřiny. Výrobci o ni žádali kvůli mimořádně vysokým cena elektřiny na burze, což podle nich ohrožovalo jejich likviditu.