Doba čtení:1 m, 9 s
Většinovým vlastníkem EPH je český miliardář Daniel Křetínský. Foto: epholding.cz

Energetický a průmyslový holding (EPH) hlásí prudký nárůst tržeb i zisku. Tržby vzrostly meziročně z 5,7 na rekordních 15,1 miliardy eur (zhruba 371) miliard korun, a hrubý provozní zisk povyskočil o šedesát procent na přibližně 1,7 miliardy eur, jak vyplývá z neauditované konsolidované zprávy holdingu.

Hlavní příčina dobrých výsledků vyplývá podle skupiny z vysokých cen energií na burze, EPH zároveň těžil z aktivit v oblasti obchodu s plynem nebo přepravy a prodeje elektřiny. „Nejdůležitějším faktorem byly sice ceny energií, nutno ale říci, že se burzovní ceny do hospodaření EPH zdaleka plně nepropisují. Jejich vliv byl omezený,“ uvádí pro deník E15 mluvčí skupiny Daniel Častvaj.

V Opatovicích obnoví turbínu za 590 milionů

„EPH – stejně jako všechny ostatní energetické firmy – prodává velké množství produkce dopředu, což znamená, že ceny dodávek v letošním roce byly z větší části zafixovány loni. Průměrná prodejní cena tak byla v prvním pololetí významně nižší, než jsou aktuální spotové ceny na burze,“ vysvětlil Častvaj.

Jak se bude vyvíjet druhé pololetí, nechce skupina vzhledem k turbulentní situaci předjímat. „Rizika v energetice jsou nyní velmi vysoká, mimo jiné se právě diskutují nové regulační a daňové rámce,“ uvedl Častvaj s odkazem na plánované evropské řešení vysokých cen i plány vlády na zavedení tzv. windfall tax.