Doba čtení:1 m, 41 s
Společnost Elektrárny Opatovice patří do Energetického a průmyslového holdingu (EPH), který ovládá miliardář Daniel Křetínský. Je výrobcem tepla a elektrické energie v regionu východních Čech. Foto: iUHLI

Elektrárny Opatovice obnoví další parní turbínu. Investice za 590 milionů korun začne příští rok, hotovo má být vše v roce 2024. Firma tak pokračuje v obnově svých turbín, které zajišťují výrobu tepla a elektrické energie.

V roce 2020 už jednu starou turbínu Elektrárny Opatovice vyměnily. Na obnovu další turbíny nyní podepsala firma kontrakt s dodavatelem, kterým je opět firma Doosan Škoda Power. Oznámila to mluvčí Elektráren Opatovice Hana Počtová.

Projekt výměny turbíny je součástí modernizace elektrárny, včetně jejího budoucího přechodu z uhlí na zemní plyn. „Modernizací parní turbíny dojde k výraznému zvýšení efektivity kombinované výroby tepla a elektrické energie,“ řekl vedoucí oddělení strategického rozvoje Stanislav Ondráček.

Hlavním přínosem je zlepšení spolehlivosti dodávek tepla a elektrické energie. Předpokládané zvýšení efektivity o 15 procent hraje v konečném důsledku významnou roli v oblasti ekologie, snížení energetické náročnosti a tedy pozitivního dopadu na životní prostředí v regionu,“ uvedla Počtová.

V Břeclavi pětinásobně zdraží teplo

Elektrárna měnila před dvěma lety teplárenskou parní turbínu TG5. Celková hodnota kontraktu tehdy dosáhla 350 milionů korun. Zařízení převzala firma po zkušební době na podzim 2020.

Na řadě je teď turbína TG3. Společnost podepsala s vítězem veřejné zakázky smlouvu. Jedná se o jeden z klíčových projektů modernizace firmy. „Výměna parní turbíny TG3 je jedním z dílčích kroků transformace našeho zdroje pro budoucnost. Je součástí moderní tváře naší elektrárny, garantující spolehlivé dodávky tepelné energie našim zákazníkům i po přechodu od uhlí na jiná paliva,“ řekla výkonná ředitelka Elektráren Opatovice Romana Zadrobílková.

Společnost Elektrárny Opatovice patří do Energetického a průmyslového holdingu (EPH), který ovládá miliardář Daniel Křetínský. Je výrobcem tepla a elektrické energie v regionu východních Čech. Teplo dodává 63 000 domácností a dalším institucím a podnikům v Pardubicích, Hradci Králové, Chrudimi a dalších obcích regionu. Dodávku tepla zajišťuje do Nemocnic Pardubického kraje a Fakultní nemocnice Hradec Králové.