EPIF chce být v roce 2040 uhlíkově neutrální

Daniel Křetínský je podle loňského žebříčku časopisu Forbes jedním z nejbohatších Čechů s majetkem v hodnotě 78 miliard korun. Foto: epholding.cz

Společnost EP Infrastructure (EPIF), která je jednou z hlavních složek Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského, plánuje do roku 2030 ústup od uhlí a do roku 2040 uhlíkovou neutralitu.

Uhlíková neutralita znamená, že množství oxidu uhličitého, které bude vyprodukováno, bude zároveň spotřebováno nebo zlikvidováno. Ministerstvo financí navrhuje konec využívání uhlí pro účely výroby elektřiny a tepla v roce 2033.

Čtěte také:
EPH končí s uhlím ve Velké Británii
Křetínského EPIF vydělal miliardy

Jsme přesvědčeni, že jedním z chybějících článků na cestě k úspěšné transformaci energetiky jsou odpovídající kapacity pro skladování a přepravu energie vyrobené z proměnlivých obnovitelných zdrojů, jakmile se budou tyto zdroje využívat ve větším rozsahu,“ uvedla firma v tiskové zprávě.

EPIF sdružuje firmy EPH zabývající se přepravou, distribucí a skladováním zemního plynu, distribucí elektrické energie a produkcí tepla. Podíl 31 procent v EPIF patří fondu australské banky Macquarie, zbytek patří EPH. Provozní zisk EBITDA společnosti EPIF loni meziročně klesl o pět procent na 1,53 miliardy eur (39,7 miliardy korun). Konsolidované tržby se snížily o 8,1 procenta na 3,2 miliardy eur (83,1 miliardy korun).

EPH byl založen v roce 2009. Společnosti, které jsou součástí skupiny EPH, zaměstnávají kolem 25.000 lidí. Holding zahrnuje přes 70 společností po celé Evropě, pokrývá celý energetický řetězec od těžby hnědého uhlí přes výrobu elektřiny a tepla až po distribuci elektřiny a tepla. Křetínský je podle loňského žebříčku časopisu Forbes jedním z nejbohatších Čechů s majetkem v hodnotě 78 miliard korun.