Doba čtení:1 m, 56 s
EPIF ve struktuře EPH zastřešuje tranzit, distribuci a skladování zemního plynu, distribuce elektřiny a teplárenství. Křetínský v EPIF vlastní  prostřednictvím EPH 69 procent. Foto: EPHOLDING

Společnosti EP Infrastructure (EPIF), která je jednou z hlavních složek Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského, stoupl loni meziročně provozní zisk EBITDA o 13,1 procenta na 1,61 miliardy eur (43,4 miliardy korun). Konsolidované tržby vzrostly o 12,7 procenta na 3,48 miliardy eur (93,7 miliardy korun).

Holding EPH je strukturovaný do dvou hlavních pilířů – EPIF a EP Power Europe. EPIF ve struktuře EPH zastřešuje tranzit, distribuci a skladování zemního plynu, distribuce elektřiny a teplárenství. Podíl 31 procent v EPIF patří fondu australské banky Macquarie, zbytek patří EPH. Většinovým vlastníkem EPH se stal Křetínský v roce 2017, nyní drží 94 procent akcií.

Čtěte také:
Komořanská úpravna má za sebou odstávku
Komořanská teplárna investuje půl miliardy

Výsledky za rok 2019 jsou obzvláště potěšující, protože k úspěšným aktivitám v oblasti fúzí a akvizic na konci roku 2018 se přidaly výborné provozní výsledky našich stávajících aktivit. Zároveň je třeba uvést, že některé pozitivní dopady v tomto roce jdou částečně na vrub provozní výkonnosti očekávané v roce 2020, což platí především pro segment tranzitu zemního plynu,“ uvedl finanční ředitel EPIF Filip Bělák.

Místopředseda představenstva EPIF Gary Mazzotti doplnil, že firma neočekává výraznější dopad současné koronavirové pandemie do svých budoucích výsledků. „I přes evidentní bezprostřední dopad pandemie na celkovou ekonomickou aktivitu neočekáváme, že by naše výkonnost byla v dlouhodobém horizontu významně narušena,“ sdělil Mazzotti.

Do EPIF podle webu firmy kromě majoritního podílu v Pražské teplárenské a v maďarských teplárnách Budapesti Erömü patří mimo jiné podíly holdingu ve společnosti Eustream, kde jako manažer působí bývalý premiér Mirek Topolánek, či společnosti Nafta, která na Slovensku provozuje zásobníky plynu. Druhou větví holdingu EPH je skupina EP Power Europe (EPPE), do které patří především zahraniční výrobci elektrické energie a těžební společnosti.

V současnosti EPH zahrnuje více než 70 firem v ČR, na Slovensku, v Polsku, Německu, Maďarsku, Británii, Irsku, Itálii a Francii. Křetínský je podle aktuálních údajů časopisu Forbes třetím nejbohatším Čechem s majetkem v hodnotě 3,4 miliardy dolarů (84,3 miliardy korun).

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu