Doba čtení:1 m, 53 s
Daniel Křetínský je podle loňského žebříčku časopisu Forbes jedním z nejbohatších Čechů s majetkem v hodnotě 78 miliard korun. Foto: epholding.cz

Skupině EP Power Europe (EPPE), která je jednou z hlavních složek Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského, stoupl loni meziročně provozní zisk (Adjusted EBITDA) o 26 procent na 555 milionů eur (asi 14,7 miliardy korun). Tržby společnosti, která se zaměřuje na výrobu elektřiny, vzrostly o tři procenta na 5,3 miliardy eur (zhruba 140,2 miliard korun).

Celkový instalovaný výkon zdrojů EPPE dosáhl loni 10,6 gigawattu, 84 procent vyrobené energie podle firmy pocházelo buď z bezemisních nebo nízkouhlíkových zdrojů. „Zahájili jsme výstavbu nových vysoce flexibilních plynových elektráren v Itálii a severním Irsku. Pokračujeme také v projektu konverze původně uhelných zdrojů na výrobu elektřiny plně z biomasy,“ uvedl místopředseda představenstva EP Power Europe Jan Špringl.

Čtěte také:
Křetínský musí zavřít francouzské uhelné elektrárny
Energetická soběstačnost je český trumf

EPPE je například vlastníkem německé těžební společnosti Mibrag. „V září 2020 jsme vyřadili z provozu hnědouhelnou elektrárnu Buschhaus, urychlili jsme jednání o uzavření další německé hnědouhelné elektrárny Deuben. Vedli jsme také řadu jednání ve Francii a Německu o odstavení ještě většího počtu uhelných kapacit v blízké budoucnosti. Výsledkem je, že celá naše francouzská černouhelná flotila o kapacitě 1190 megawattů bude odpojena od sítě nejpozději na jaře roku 2022,“ uvedl Špringl.

EPH tvoří čtyři pilíře, přičemž skupiny EP Infrastructure, EP Power Europe a EP Logistics International sdružují podniky z oblasti infrastruktury, výroby elektrické energie, těžby, logistiky, obchodu s uhlím a obnovitelných zdrojů. Zahrnují přes 70 společností v České republice, na Slovensku, v Německu, Itálii, Británii, Irsku, Maďarsku, Francii, Polsku a ve Švýcarsku. EP Real Estate zabezpečuje realitní projekty v rámci skupiny.

Křetínský je podle loňského žebříčku časopisu Forbes jedním z nejbohatších Čechů s majetkem v hodnotě 78 miliard korun. Do akcionářské struktury EPH se v prosinci loňského roku vrátil slovenský finančník a jeden ze zakladatelů skupiny J&T Patrik Tkáč. Tkáč aktuálně vlastní 44 procent minus jednu akcii holdingu. Majoritní podíl nadále patří Křetínskému a skupině manažerů, kteří v EPH drží 56 procent a jednu akcii. Samotnému Křetínskému, který vykonává manažerskou kontrolu nad holdingem, nepřímo patří 50 procent akcií firmy a jedna akcie.