ERÚ proti ombudsmanům

Ilustrační foto: Imagio.cz

Energetický regulační úřad (ERÚ) nesouhlasí se snahou ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) prosadit do zákona o ochraně spotřebitele možnost jmenovat jako arbitry a ombudsmany soukromé subjekty. ERÚ o tom informoval na svých webových stránkách.

Podle posledního návrhu na implementaci směrnice o alternativním řešení spotřebitelských sporů předloženého do Legislativní rady vlády, by mohlo MPO pověřit řešením sporů jakékoliv jiné profesní sdružení, komoru či jinou právnickou osobu, což je v rozporu se Směrnicí. „Spory z energetické oblasti by pak mohlo řešit například sdružení obchodníků s energiemi, což popírá smysl této instituce,“ uvedl ředitel sekce vnějších vztahů ERÚ Jiří Chvojka.

„Považuji za další faul od ministerstva průmyslu a obchodu, kdy po roce projednávání novely zákona o ochraně spotřebitele byla část o energetickém ombudsmanovi z této novely odstraněna, přesunuta do novely energetického zákona, odkud však byla bez náhrady rovněž vyjmuta. Pak se opět objevila v novele zákona o ochraně spotřebitele v naprosto jiné podobě, než s námi bylo původně dojednáno,“ dodal Chvojka.

Energetický ombudsman ERÚ byl na úřadě zřízen v únoru 2014. Jeho hlavní úlohou je nezávisle hájit práva spotřebitelů a fungovat jako kvalifikovaný subjekt v řešení problémů ve vztazích spotřebitelů a obchodníků s energiemi. Tento nový systém mimosoudního řešení sporů, zahrnutý v legislativě EU, musí být uveden do praxe do července 2015. Implementace se netýká pouze energetického odvětví, ale také oblasti finančních služeb, oblasti elektronických komunikací a poštovních služeb a jiných sektorů.