ERÚ rezignoval na cenové kontroly

Firmy podnikající v oboru obnovitelných zdrojů přestal úřad kontrolovat již před třemi lety. Ilustrační foto: wikipedia.org

Za celý loňský rok zahájil Energetický regulační úřad pouze jednu cenovou kontrolu u dodavatelů energií a sedm v teplárnách. Nejde o selhání regulátora?

Téměř nikoho a nic nekontrolujeme. Tak lze ve stručnosti shrnout znění zprávy, kterou poslal Energetický regulační úřad ministerstvu financí. Udělené pokuty jsou spíše symbolické, zatímco o rok dříve překročily 100 milionů. Firmy podnikající v oboru obnovitelných zdrojů přestal úřad kontrolovat již před třemi lety, napsal server Euro.cz.

Čtěte také:
Chomutovu se nelíbí zdražení tepla
Sokolovská uhelná zdraží teplo

Podle zdroje z úřadu se jeho vedení nechce do kontrol tepláren pouštět kvůli chybějící metodice. Cenové kontroly obnovitelných zdrojů regulátor neprovádí kvůli nejasnému znění zákona. Není totiž zřejmé, zda má solární a jiné zelené zdroje kontrolovat ERÚ, nebo Státní energetická inspekce.

Podobně jako počet kontrol klesá i objem vybraných peněz na pokutách. Ještě v roce 2017 rozdal energetický regulátor pokuty šesti teplárnám, celkem za 112 milionů korun. Loni již padly jen dvě pokuty – v součtu za pouhých 40 tisíc. Ani některých dodavatelů elektřiny a plynu regulační úřad téměř neřeší. Loni udělil pouze jednu pokutu za symbolických 20 tisíc korun.

Úřad zmírnil tvrdý přístup vůči majitelům solárních elektráren z doby, kdy ERÚ řídila Alena Vitásková. Dříve udělené pokuty firmám SE-Solar a kvůli nedodržení schváleného instalovaného výkonu úřad loni zrušil a předal věc k novému prošetření. Zatímco v předchozích letech úřad pokutoval i velké společnosti, jako je nebo, loni si troufl už jen na „malé ryby“. Například firma z Litoměřic dostala pokutu 30 tisíc korun za neférové účtování cen tepla zákazníkům v roce 2013.

Energetický regulační úřad vede od srpna 2017 pětičlenná rada. V současnosti však má pouze čtyři členy, kterými jsou Rostislav Krejcar, Vladimír Outrata, Jan Pokorný a Vladimír Vlk. Páté místo zůstává neobsazeno od, tedy od konce loňského listopadu.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje