ERÚ se kvůli razii obrátí na Ústavní soud

Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. Foto: iUHLI.cz

Energetický regulační úřad (ERÚ) připravuje ústavní stížnost proti zásahu protikorupční policie. Serveru iUHLI.cz to řekl mluvčí úřadu Jiří Chvojka. Policie při zásahu hledala jmenovací dekret místopředsedkyně úřadu a bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Ta měla být jmenována v rozporu s energetickým zákonem. Úřad jmenovací dekret policistům vydal.

„Ústavní stížnost není dosud sepsaná, nejsou žádné detaily, jen jsme pověřili příslušné právní kapacity, aby stížnost sepsaly,“ dodal Chvojka. Neuvedl ale, co přesně bude jejím obsahem.

Hlavním důvodem bylo hledání jmenovacího dekretu Vesecké. Podle Chvojky hledali policisté dekret kvůli podezření, že Vesecká se stala místopředsedkyní ERÚ v rozporu s energetickým zákonem a že Vitásková jejím jmenováním způsobila škodu ve výši platu Vesecké. Dodal, že s tím, že by byla Vesecká jmenována v rozporu se zákonem, úřad zásadně nesouhlasí.

Protikorupční policie zasahovala ve třech pobočkách ERÚ minulý týden. V ostravské, jihlavské a pražské pobočce úřadu zasahovalo kolem 40 policistů, kteří si odnášeli papírovou dokumentaci a počítače, včetně počítače předsedkyně úřadu Aleny Vitáskové.

Vesecká je místopředsedkyní ERÚ od listopadu 2014 a na starost má legislativně správní oblast. Krátce po jejím jmenování instituce uvedla, že Vesecká splňuje všechny podmínky, které má na místopředsedu ERÚ energetický zákon. V zákoně se například uvádí, že místopředseda musí mít nejméně sedm let praxe v oboru energetiky, z toho alespoň tři roky v řídicí nebo vedoucí funkci. Vesecká byla před nástupem do úřadu advokátkou, v letech 2005 až 2010 byla nejvyšší státní zástupkyní. Podle ERÚ nicméně podmínku splňuje.