ERÚ vydal chybějící cenová rozhodnutí

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Foto: iUHLÍ.cz

Vitásková si dala záležet, aby její úřad nemohl nikdo obvinit ze zdržování. Foto: iUHLÍ.cz

Zákopová válka mezi ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) a Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) nejspíš pro letošek skončí smírem. Úřad vedený Alenou Vitáskovou ve čtvrtek vydal i předposlední chybějící změnové cenové rozhodnutí, které na příští rok zaručuje podporu pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla (KVET) u zdrojů zprovozněných do roku 2012.

Odpovědné instituce – vedle ERÚ a MPO také antimonopolní úřad – považují podporu těchto zdrojů KVET za pouhé pokračování stávající, proto u Evropské komise nepožádaly o její notifikaci. V současné době tak na souhlas z Bruselu čekají pouze zdroje KVET zprovozněné po roce 2012. Ty však představují jen asi dvacetinu trhu.

Čtěte také:
ERÚ: Ať zákazníci zjistí, kolik podpora OZE stojí
ERÚ nepočítá s podporou většiny obnovitelných zdrojů

Úřad již minulý týden posvětil dotace pro novější obnovitelné zdroje. V těch šlo o zdaleka největší část peněz ze 46 miliard, s nimiž stát na příští rok počítá. Dlouhé měsíce čekání na notifikace proto vzbudilo jak nejistotu a výhružky investorů, tak vzájemné osočování Vitáskové a ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka z toho, kdo je za krizovou situaci zodpovědný. ERÚ dokonce na konci listopadu vydal cenové rozhodnutí znamenající takřka vynulování plateb, které na podporované zdroje přispívají spotřebitelé v účtech za elektřinu.

Vitásková si proto dala záležet, aby její úřad nemohl nikdo obvinit ze zdržování. „Dva pracovní dny po obdržení oficiálního notifikačního rozhodnutí jsme zahájili veřejný konzultační proces a za další týden vydáváme hotové cenové rozhodnutí,“ uvedla v nejnovějším tiskovém prohlášení. Ještě před třemi týdny přitom označovala za realistický termín vydání změnového cenového rozhodnutí až polovinu ledna.

Dosud bylo v Česku od roku 2006 na podporu takzvané zelené energie vyplaceno více než 205 miliard korun. Nekoncepčnost a nákladnost některých dotačních programů je opakovaným předmětem kontroverze. Poslední zpráva Mezinárodní energetické agentury například zkritizovala nepřiměřenou podporu solárních elektráren v letech 2009 a 2010.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Extrémní bagr, ve kterém si nabijete mobil
Caterpillaru prudce klesl zisk i tržby