Doba čtení:1 m, 16 s

Energetická soběstačnost. Lídr v oblasti obnovitelných zdrojů. Lídr v oblasti atomových technologií. Bezpečná, udržitelná a cenově dostupná cena energií. Nezní to krásně? Ne. Nezní. Protože je to jen bezobsažný shluk slov v dokumentu, který dnes představuje místopředseda Evropské komise Šefčovič. Další z koncepčně prázdných a nezávazně apelativních dokumentů Bruselu. Pro server iUHLI.cz to napsal Jakub Roth.

Na druhou stranu je ale možné, že právě takový dokument, který zároveň představuje vznik nové Energetické unie, se může stát nátlakovým nástrojem na jednotlivé členy. Je v něm totiž obsaženo mnoho požadavků. Primární je požadavek, aby se EU stala v rámci Energetické unie jednotnou. Takže jakákoliv specifika členských zemí, jakékoliv přijaté či právě zpracovávané národní energetické koncepce mohou nakonec být jen pouhými názory, které v Bruselu nikdo nevyslyší.

Podle Energetickou unii je totiž nutné mimo jiné stát se světovým lídrem v tzv. zelené energii. Zní to krásně, ale každý myslící ekonom a energetik ví, že je to v rozporu s konkurenceschopnými cenami elektřiny. Je to nesmyslně drahé a ekonomicky neúnosné. Ale EU to chce, takže Energetická unie to udělá. Stejně tak s atomovou energetikou. Energetická unie má v programu její nešíření. Dobrá. Vzhledem k tomu, že zároveň považuje za nutné omezit i výrobu v uhelných a plynových elektrárnách, vyhraje nakonec jednoznačně to, co hlásají ekologičtí aktivisté.

Existuje stará čínská kletba. Zní: Zajímavé časy na vás. Zřejmě ji někdo uvalil na Evropu. Ano, bude to zajímavé. A může to být tragické a likvidační. Míč je nyní na straně jednotlivých států. Měl by to být pěkně tvrdý smeč.