EU chce zemní plyn z Nigérie. Ta ale nemá dost

V současnosti Nigérie nedokáže pokrýt ani 20 % svých energetických potřeb. Foto wikipedoa org Anders Broberg

EU v honbě za nezávislostí na Rusku a usiluje o získání zemního plynu také z Nigérie. Země však není schopna pokrýt ani vlastní energetické potřeby. Nedávno se velká část obyvatel opět ocitla bez elektřiny.

V pondělí se společně vydali do kanceláře nigerijské státní ropné a plynárenské společnosti NNP velvyslanci EU, Francie, Itálie, Portugalska a Španělska. Cílem jednání bylo získat více plynu z Afriky, aby se stala méně závislou na Rusku. Nigérie je již čtvrtým největším vývozcem zemního plynu do Evropy. Země se však potýká s obrovskými problémy. Stále znovu dochází k rozsáhlým výpadkům elektřiny, které ochromují celou Nigérii, napsal server msn.com.

Podle nigerijského energetického odborníka Zakka Baly země nyní nedisponuje dostatečnou infrastrukturou, aby dokázala objem vývozu plynu zásadně navýšit.

Čína omezuje dovoz uhlí a plynu. Pomáhá tím Evropě

„Nigérie již vyváží zkapalněný zemní plyn do různých částí světa a kvůli válce se Evropa nyní chce více zaměřit i na Afriku. Ale nemyslím si, že dostanou to, co chtějí. Infrastruktura pro to prostě není. Jedna věc je vytěžit plyn nebo ropu ze země. Něco jiného je vyrobit paliva použitelná a dopravit je, v tomto případě do Evropy. Je to proto, že zemní plyn musí být extrémně ochlazen a zkapalněn. Lodě, které jsou k tomu potřeba, vyžadují velmi speciální vybavení. Ve střednědobém horizontu bude pravděpodobně nutné dohodnout se především na vybudování funkční plynárenské infrastruktury v Nigérii,“ uvedl Bala pro německý Spiegel.

Podle něj bude budování infrastruktury trvat nejméně tři až pět let. Zásoby plynu jsou přitom v Nigérii vysoké. „Prokazatelně máme téměř šest bilionů metrů krychlových plynu, které by bylo možné kdykoli vytěžit pomocí dnes dostupných technologií. A potenciál je mnohem vyšší: pokud se technologie těžby bude dále rozvíjet, mohli bychom výhledově vytěžit až 17 bilionů metrů krychlových plynu. To by snadno stačilo na kompenzaci dovozu ruského plynu,“ uvedl Bala.

V současnosti ale Nigérie nedokáže pokrýt ani 20 % svých energetických potřeb, mimo jiné proto, že do jejích elektráren se nedostává dostatek zemního plynu.

„Jak se říká, charita začíná doma. Nejprve byste měli zajistit dostatek plynu pro vlastní trh. Nemůžeme mluvit o exportu, když lidé žijí ve tmě. Mimochodem, je to vidět i na ropě: vyvážíme ropu a nemáme v zemi jedinou funkční rafinerii,“ upozornil na problémy Bala.