Doba čtení:1 m, 21 s
Ruského prezidenta Vladimira Putina určitě netěší, že EU zcela ukončila dovoz ruského uhlí, snížila svou závislost na ruské ropě o zhruba 90 procent a dovoz ruského plynu mezi březnem 2021 a březnem 2023 klesl o 75 procent. Foto: pixabay.com

Evropské unii se podařilo drasticky snížit závislost na dovozu fosilních paliv z Ruska. Uvedla to Evropská komise ve výroční energetické zprávě. Předpověděla, že dovoz ruského plynu do EU v letošním roce klesne na 40 až 45 miliard krychlových metrů z loňských 80 miliard. V roce 2021, tedy před zahájením ruské invaze na Ukrajinu, činil tento dovoz 155 miliard krychlových metrů.

EU zcela ukončila dovoz ruského uhlí, snížila svou závislost na ruské ropě o zhruba 90 procent a dovoz ruského plynu mezi březnem 2021 a březnem 2023 klesl o 75 procent,“ píše se ve zprávě.

Rusko přišlo o třetinu příjmů z plynu a ropy

Omezování dodávek plynu z Ruska v loňském roce vedlo k obavám z nedostatku této suroviny a k prudkému nárůstu její ceny. Evropě se však výpadky v dodávkách ruského plynu daří kompenzovat dovozem zkapalněného zemního plynu (LNG), dodávkami z Norska a snižováním spotřeby. To spolu s mírnou zimou vedlo k výraznému poklesu ceny plynu.

Nejhorší dopady této krize jsou nyní možná za námi, není tu však prostor pro sebeuspokojení. Trhy s energií zůstávají zranitelné, subvence na fosilní paliva se během krize zvýšily, inflace je stále vysoká, naše klíčová infrastruktura potřebuje ochranu, a to mimo jiné před sabotážemi,“ uvedla Evropská komise ve zprávě. „EU musí pokračovat v zajišťování cenově dostupné a spolehlivé energie pro domácnosti,“ dodala.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa