Doba čtení:1 m, 58 s
„Je zde pocit nedostatku a strachu,“ řekla španělská ministryně energetiky Teresa Riberaová s odkazem na loňskou energetickou krizi v Evropě. Foto: wikipedia.org

Evropská unie nemá v nejbližší době v plánu zakázat dovoz ruského zkapalněného zemního plynu (LNG), přestože jeho dovoz do bloku prudce vzrostl. Uvedla to španělská ministryně energetiky Teresa Riberaová.

Příjmy Ruska z prodeje energií od doby, co západní země uvalily na Moskvu rozsáhlé hospodářské sankce kvůli invazi na Ukrajinu, klesly. Ale LNG stále přináší miliardy dolarů.

Je zde pocit nedostatku a strachu,“ řekla Riberaová s odkazem na loňskou energetickou krizi v Evropě. Španělsko má do konce prosince rotující předsednictví EU, což mu umožňuje určovat, které legislativní otázky jsou důležité a budou řešené přednostně.

Celkový dovoz ruského zemního plynu do EU od loňského roku klesl. Rusko v reakci na rozsáhlé západní sankce a výbuch plynovodu Nord Stream omezilo toky do Evropy. Nicméně dovoz ruského LNG do Evropy od ledna do července stoupl ve srovnání se stejným obdobím roku 2021, tedy před válkou na Ukrajině, o 40 procent. Toky LNG také nevykazují žádné známky zpomalení navzdory plánům EU přestat do roku 2027 používat ruská fosilní paliva. Unie již zakázala námořní dovoz ruské ropy a ropných produktů, jako nafty.

Rusko letos vyveze do EU výrazně méně plynu

Myslím si, že pokud se situace v Rusku a na Ukrajině nezmění, spíše dříve než později k tomuto (zákazu) dojde. Prozatím však, po loňských turbulencích, chtějí Evropská komise a členské státy v klidu sledovat, jak se věci budou vyvíjet, aby se předešlo dalším turbulencím,“ řekla Riberaová.

Evropský průmysl musel v loňském roce snížit výrobu kvůli prudce rostoucím nákladům na energie, v čele s plynem, které se přidaly k již tak zrychlující postpandemické inflaci. Německá ekonomika, hlavní pohon Evropy, se v zimě propadla do mírné recese.

LNG Rusku stále přináší miliardy dolarů. Konzultační společnost Bruegel spočítala, že od března 2022 do února letošního roku zaplatila EU Rusku za jeho LNG 12 miliard eur (292,8 miliardy Kč). Španělsko se stalo druhým největším odběratelem ruského LNG na světě.

Riberaová uvedla, že díky infrastruktuře, kterou Španělsko má, noví hráči na trhu přepravují a skladují ruský LNG ve španělských zařízeních, aby ho mohli kdykoliv znovu vyvézt. Vláda hledala způsoby, jak tento dovoz zastavit, ale nenašla žádný právní základ pro zákaz bez dohodnutého stanoviska EU, napsala agentura Reuters.