EU se nezaváže k rychlejšímu omezení emisí

Ministr životního prostředí Richard Brabec vysvětlil, proč Česká republika nemůže kývnout na závazek klimatické neutrality. Foto Facebook ANO

Evropská unie nebude na prosincové klimatické konferenci v Chile prezentovat přísnější závazek omezení zplodin k roku 2030. Po jednání zástupců vlád unijních zemí v Lucemburku to uvedl český ministr životního prostředí Richard Brabec. 

Ministři měli na stole návrh, aby unijní země v prosinci představily světu jako svůj cíl snížení emisí ke konci příštího desetiletí o více než 50 procent. Přísnější závazky jsou v souladu s plánem dosažení uhlíkové neutrality, s nímž počítá šéfka budoucí Evropské komise Ursula von der Leyenová. Česko a další země však prosadily, aby EU jako svůj závazek ponechala dříve schválený cíl omezit do roku 2030 splodiny o 40 procent proti hodnotám z roku 1990, uvedl server E15.cz.

Čtěte také:
Odchod od uhlí nesmí být zbrklý
Energetická soběstačnost je český trumf

„Řekl jsem, co všechno odlišuje Českou republiku od některých ambiciózních zemí a proč nemůžeme s lehkým srdcem kývnout na klimatickou neutralitu,“ uvedl Brabec, podle něhož je Česko prokazatelně nejprůmyslovější zemí EU. Náklady na přechod k uhlíkové neutralitě zde budou i kvůli značné závislosti průmyslu na fosilních zdrojích daleko větší než v jiných státech. Část zemí podle něj na tyto argumenty slyšela a uznala, že některým zemím včetně Česka bude potřeba při přechodu ke klimaticky šetrnému hospodářství finančně pomoci.

„Některé země budou mít problémy splnit i současné cíle do roku 2030,“ konstatoval Brabec, podle něhož je unie již se současným závazkem jasným světovým lídrem v omezování zplodin. Proti přísnějšímu cíli podle něj byly vedle visegrádských zemí i Bulharsko, Řecko, Kypr či Malta.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje