Doba čtení:1 m, 15 s
Před zvyšující se energetickou závislostí EU opakovaně varoval Evropský parlament. Foto: wikipedia.org

Více než polovinu své energetické spotřeby řeší členské státy Evropské unie dovozem. Stávají se tak čím dál tím závislejšími na zahraničí. Roste i dovoz energií do České republiky.

Od roku 2000 vzrostl v průměru dovoz energií států EU o 7 procent, zatímco dovoz ČR se navýšil o 10. Importem řeší státy především svou spotřebu ropy, a to ze 66 procent. Jejím hlavním dodavatelem jsou Rusko a Norsko, napsal server idnes.cz.

Čtěte také:
Berlínský blackout vyděsil Němce
Vyhodnocení cvičení na blackout dostane vláda

Norsko je jediným státem v Evropě, který je čistým vývozcem energií. Tamní export dosahuje šestinásobku státní spotřeby, především díky velkým zásobám ropy a rozsáhlé síti vodních elektráren. V té Norové, jejichž stát nespadá do Evropské unie, vyrábí až 95 procent své elektřiny.

Češi jsou podle OSN v současnosti, co se týče výroby elektřiny, soběstační. Podle většiny energetiků tomu tak může být i v budoucnu. Je ale nutné vystavět nový jaderný blok a prodloužit životnost elektrárny Dukovany.

Kromě České republiky patří mezi čisté vývozce elektřiny v rámci EU ještě dalších devět států. Spadá mezi ně i Německo, které však v budoucnu plánuje odstavit všechny své jaderné a uhelné elektrárny. To by podle některých analytiků mohlo ohrozit jeho stabilitu v této oblasti.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
VIDEO: Jak složit bagr za 90 vteřin
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě