Evropská komise obviní Gazprom

Doba čtení:1 m, 1 s

Ilustrační foto: Imagio.cz

Evropská komise by měla oficiálně obvinit ruskou plynárenskou společnost Gazprom z porušování antimonopolních pravidel ve střední a východní Evropě. Agentuře Reuters to řekly zdroje z Evropské unie. Napsal server IHNED.cz. Obvinění znovu připomíná otázku tuzemské energetické bezpečnosti a nezávislosti a může hrát roli při finalizaci Aktualizované státní energetické koncepce České republiky.

Pokud komise dojde k závěru, že některá firma antimonopolní pravidla skutečně porušuje, může ji potrestat pokutou až do deseti procent jejích globálních tržeb.

Brusel začal v září 2012 vyšetřovat Gazprom kvůli podezření, že firma ve střední a východní Evropě zneužívá svého dominantního postavení. Vyšetřování podle dřívějších údajů zahrnovalo Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Bulharsko, Litvu, Lotyšsko a Estonsko.

Podle informací komise z doby zahájení vyšetřování padlo na Gazprom podezření, že brání zprůchodnění toku plynu mezi zeměmi střední a východní Evropy a snaží se některým z nich překazit plány na rozšíření zdrojů dodávek. Gazprom se také dostal do podezření, že účtuje některým zemím nepřiměřeně vysoké ceny.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.