Evropská komise ohlásí, jak se zbavit ruského plynu

Brusel nemá pro současnou situaci zjevně žádný plán. Závislost na ruském plynu chce řešit dovozem z jiných – ne vždy stabilních – zemí, posílením role LNG a zvětšením podpory obnovitelných zdrojů. Na okamžitý problém tedy nabízí řešení, které bude funkční až za roky. Foto: wikipedia.org

Diverzifikace plynových zdrojů, dovoz LNG a mnohem větší podpora obnovitelných zdrojů. To je podle Ursuly von der Leyenové cesta, jak se zbavit závislosti na Rusku.

Dnes má v Bruselu Evropská komise představit svůj nový plán na snížení energetické závislosti na Rusku. Podle dosud zveřejněných informací však nový plán vykazuje neduhy doposud prosazovaných řešení (např. zde). Navíc se zřejmě příliš nezabývá současnou válečnou situací, která přitom potřebuje okamžité řešení. A energetika v ní má dvojí roli. Na jednu stranu by ukončení odběru plynu a ropy mělo srazit ruského vůdce na kolena. Na druhou stranu by přerušení těchto dodávek udělalo velké problémy v evropské sedmadvacítce.

„Ruskou invazi na Ukrajině spoluzavinila naprosto naivní energetická politika Evropské unie v čele s Německem. Vsadila totiž na instalaci nestabilních a přerušovaných zdrojů hlavně ze slunce a větru a ty měly doplňovat záložní energetické zdroje postavené koncepčně na ruském zemním plynu. Pokud Německo a další země nepochopí, že musí utnout finanční zdroje kremelskému režimu, a to i za cenu snížení pohodlí obyvatel EU, pak ani jiné silné hospodářské sankce Západu nejsou s to zvrátit agresivní Puitinovu politiku,“ komentuje předběžné informace mluvčí think tanku Realistická energetika a ekologie Milan Smutný.

Emise metanu jsou o 70 % vyšší než oficiální údaje

Jenže podstatou energetického problému, ve kterém se státy EU nachází, je snaha Evropské komise nahradit spolehlivá současná řešení nespolehlivými. Což se dá dobře ilustrovat právě na případě zemního plynu. U něj jsou členské státy EU – přes dlouhodobá varování – ze 40 procent závislé na importu z Ruska. Což se v kontextu války, již Rusko rozpoutalo, nejeví jako spolehlivé řešení. Jenže přechod na obnovitelné zdroje, který je hlavním pilířem dlouhodobého výhledu Bruselu, znamená sice ukončení závislosti na Kremlu, ale současný pád do závislosti na počasí.  Což také není spolehlivé řešení.

„Evropská unie musí opustit násilně prosazovanou zelenou revoluci nazývanou Green Deal, která může dále destabilizovat nejen energetiku, ale i celou ekonomiku zemí EU. Musíme si při dalších opatrných evolučních krocích uvědomit, že energetická soběstačnost a bezpečnost je vedle obnovení obranného potenciálu zemí EU a evropských členů NATO jedinou cestou, jak neposílat bianco šeky potenciálním agresorům,“ vysvětluje Smutný. Podle jeho slov naopak dlouhodobé využití národních energetických zdrojů v uhlí, jež by mohly reálně nahradit jedině plánované jaderné bloky, by vedly ke stabilizování situace v ČR a podobně i v Evropě. A ještě by způsobily pokles cen. Což je svrchovaně potřeba. Protože ceny energií se už před ruským útokem dostaly na úroveň, jež přímo ohrožuje životní úroveň lidí i chod firem (např. zde).

Hudeček: Blackout způsobí naprostý chaos

„Bohužel včerejší soudní rozsudek, který byl vynesen po bezprecedentním nátlaku zelených aktivistů a který by měl fakticky zastavit produkci za miliardy ekologizované hnědouhelné elektrárny Chvaletice, je dokladem toho, že extremismus se nezastaví ani před očekávaným zásadním nedostatkem elektřiny,“ upozorňuje Smutný na to, že zdaleka ne všichni považují nyní za nejdůležitější zajištění bezpečnosti, včetně té energetické. Byť je to životním bezpečnostním zájmem České republiky.