Exploze v pákistánském dole má již 18 obětí

Pro Pákistán je uhlí klíčovým energetickým zdrojem. Foto: pixabay.com

Exploze, která před týdnem poničila uhelný důl na jihozápadě Pákistánu, už má 18 potvrzených obětí. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na novou bilanci místních úřadů. Horníci v dole vzdáleném asi 45 kilometrů od provinční metropole Kvéta chtěli na hloubení chodby využít dynamit a devastaci zřejmě způsobilo nahromadění metanu.

Podle vrchního důlního inspektora provincie Balúčistán Iftichára Ahmada bylo v momentě výbuchu v dole nejméně 22 horníků. V průběhu uplynulého týdne jich bylo devět nalezeno živých ve vyšších patrech dolu.

Čtěte také:
Pákistánský uhelný boom je šancí pro ženy
V Pákistánu zabil metan desítky horníků

Mezi oběťmi neštěstí jsou také dobrovolníci, kteří se navzdory varováním úřadů vydali po výbuchu do dolu zachraňovat uvězněné horníky. “Podařilo se nám všech pět dostat ven, ale otrávili se plyny v dole. Dva z nich zemřeli po cestě do nemocnice a zbylí tři jsou stále hospitalizováni v Kvétě,” řekl Ahmad.

Horníci se podle Ahmada v čase exploze nacházeli asi 120 metrů pod zemí. Používání dynamitu je v pákistánských dolech oficiálně zakázáno, ale podle AFP není používání výbušnin v uhelných dolech chudého a nestabilního Balúčistánu ničím výjimečným.

Většina uhelných dolů v Pákistánu leží právě v této provincii a v sousední provincii Sindh. Výbuchy a další nehody jsou v nich poměrně časté, a jejich hlavní příčinou bývá laxní přístup k dodržování bezpečnosti práce. Letos v květnu zahynulo při výbuchu v dole v Kvétě více než 20 horníků.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo