Fanoušci těžby uhlí najdou ráj na jihu Polska

Muzeum nabízí zájemcům například návštěvu nejhlubšího otevřeného uhelného dolu na světě. Foto: Konrad Kurzacz wikipedia.org

Muzeum těžby uhlí je v současnosti největší a nejvýznamnější turistickou a kulturní institucí v polském Zabrze. Slezské město se nachází jen pár kilometrů od českých hranic.

Od roku 2013 je muzeum jeden subjekt vzniklý spojením historického uhelného dolu „Guido“ a bývalého muzea těžby uhlí. Nová instituce zahrnuje i komplex Queen Louise, který se brzy stane vedle dolu Guido jednou z nejzajímavějších turistických atrakcí v Zabrze.

Čtěte také:
Polsku bude letos chybět více uhlí
Poláci musí dovážet uhlí z USA

Muzeum těžby uhlí disponuje bohatou turistickou a muzejní nabídkou zaměřenou především na objevování důlního bohatství regionu. Na návštěvníky čeká trasa vedoucí do nejhlubšího otevřeného uhelného dolu ve světě a mnoho dalších atrakcí souvisejících s moderní i historickou těžbou.

Muzeum realizuje i činnosti kulturní a vzdělávací povahy, pořádá koncerty, divadelní představení, outdoorové akce a oslavy spojené s těžbou, stejně jako výuku pro školní mládež, probíhající v podzemí autentického dolu.

Díky finančním prostředkům z fondů Evropské unie realizuje Muzeum i řadu investičních projektů. Za zmínku stojí zejména otevření Adit Queen Louise a oživení podzemních výkopů dolu Guido. Díky těmto aktivitám se brzy uvedou do provozu atraktivní turistické a kulturní zařízení jako např. Mechanický workshop, Pump Hall nebo kompresorová komora v dolu Guido.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje