Farmáři odmítající snížení emisí vyhráli volby

Doba čtení:1 m, 13 s

Farmáři protestovali proti drastickému snížení emisí, které by podle nich vedlo k tomu, že by některé farmy byly nuceny ukončit činnost. Foto: pixabay.com

V komunálních volbách v Nizozemsku vyhrálo v osmi z dvanácti provincií protestní hnutí farmářů BBB, jehož hlavním tématem je boj proti vládnímu plánu na snížení emisí. Farmáři se mohou stát největší stranou horní komory parlamentu.

BBB se ziskem téměř 20 procent hlasů může v horní komoře pomýšlet na 16 až 17 křesel. Mandát BBB posiluje i nejvyšší volební účast za poslední roky, která se odhaduje až na 57,5 procenta, napsal server Seznam Zprávy.

„BBB se svezlo na vlně protestů proti plánům vlády premiéra Rutteho na snížení emisí dusíku. Spočívaly ve snížení počtu hospodářských zvířat a možném zavírání farem,“ napsala agentura AFP.

Pentagon chce měnit CO2 na letecké palivo

Rutte oznámil, že chce do roku 2030 snížit emise oxidů dusíku a amoniaku, které produkují hospodářská zvířata, o 50 procent. To by podle zemědělců mohlo vést k tomu, že některé farmy budou nuceny ukončit činnost.

Nizozemské protesty vzbudily celosvětovou pozornost. Farmáři na severu Nizozemska na traktorech protestovali proti vládnímu návrhu. Policie se je snažila zahnat i střelbou do vzduchu.

Nyní se farmáři dočkali obří podpory od voličů. „Historický zisk BBB je výsledkem mnoha protestních hlasů,“ napsala Marleen de Royová, politická reportérka veřejnoprávní televize NOS. Podle ní se straně podařilo mobilizovat lidi, kteří se cítili opominuti Markem Ruttem, uvádí France24.