Fiala bude se Scholzem řešit ceny energií i LNG

Bez Německa se k žádnému řešení nedostaneme, Německo je klíčovou zemí z tohoto hlediska. Řekl český premiér Petr Fiala. Koláž iUHLI.cz

Premiér Petr Fiala (ODS) bude dnes s německým kancléřem Olafem Scholzem řešit nejen ceny energií, ale také vojenskou spolupráci či možnost získat kapacity v německých terminálech na zkapalněný zemní plyn (LNG).

Budu s kancléřem Scholzem mluvit samozřejmě o cenách energií a o tom, zda jsme schopni se domluvit na nějakém evropském řešení, a jak by takové řešení mohlo vypadat. Bez Německa se k žádnému řešení nedostaneme, Německo je klíčovou zemí z tohoto hlediska,“ řekl Fiala.

Česko se také s Německem domlouvá na možnosti získat kapacity v LNG terminálech, které Německo bude budovat v příštích měsících a letech. „Je to pro nás velice důležité, protože z Německa jsme schopni zkapalněný plyn dostat plynovody poměrně snadno do České republiky,“ podotkl Fiala.

Vláda schválila úsporný tarif

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) minulý týden uvedl, že zvažuje svolání mimořádné evropské rady pro energetiku. Tématem budou vysoké ceny energií. Podle Síkely jde o celoevropský problém, mělo by se tak najít celoevropské řešení. Poznamenal, že jedním z možných řešení by bylo i stanovení maximální výše ceny energií.

Do Prahy se Scholz vydá rok poté, co Česko na tři dny navštívil německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Tehdy se na cestu vydal vlakem, aby ukázal blízkost obou metropolí. Scholz do Prahy přiletí.