Fiala: Dukovany musíme postavit co nejdřív

Petr Fiala zdůraznil, že pokud se nový blok nezačne stavět v roce 2029, dojde k průšvihu. Foto: Facebook Petr Fiala

Tendr na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany nesmí nastupující vláda odkládat. Uvedl to designovaný premiér Petr Fiala (ODS) pro Český rozhlas Radiožurnál. Budování jádra je podle Fialy naprosto zásadní.

„Je proto naprosto nutné se dostat rychle k vypsání tendru a začít dělat přípravné práce na to, abychom v roce 2029 mohli stavět, protože jinak to dopadne opravdu špatně,“ zdůraznil nový premiér. Podle šéfa nové vlády zřejmě budou přizvány společnosti z Francie, Spojených států či Jižní Korey. Dodal, že vláda končícího premiéra Andreje Babiše nepřipravila dostatečným způsobem evropskou notifikaci modelu financování nového bloku.

Wagner: Vláda nemá energetiku prodiskutovanou

V tendru by měli soutěžit tři uchazeči, a to francouzská společnost EdF, americký Westinghouse a jihokorejská společnost KHNP. Zpravodajské služby a ministerstvo vnitra nyní vyhodnocují takzvané bezpečnostní dotazníky, které vypracovali. Zřejmě už nová vláda by pak měla dát souhlas se zahájením tendru. Fiala dodal, že s tím jeho kabinet nebude otálet.

Nový jaderný blok v Dukovanech bude zřejmě plně financovat stát. V současných cenách by podle dřívějších informací měl stát zhruba šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun), někteří experti ale upozorňují na to, že cena bude vyšší.

EU nemá vymyšlené, čím nahradit uhlí