Ze slov budoucího ministra průmyslu a obchodu Věslava Michalíka je jasné, že budoucí koalice nemá energetiku a energetickou koncepci připravenou a prodiskutovanou. V komentáři pro server oenergetice.cz to napsal jaderný fyzik a jeden ze zakládajících členů Think-tanku Realistická energetika a ekologie Vladimír Wagner.
Podle něj znamená tento fakt další dramatické zdržení v řešení energetické problematiky. Wagnerovi vadí především Michalíkův vlažný postoj k využívání jádra. „Ve svých dřívějších vystoupeních budoucí ministr vyjadřoval jasně názor, že nové velké jaderné bloky nepotřebujeme, a tento svůj názor změnil až pod dojmem letošního podzimu. I když toto poučení zatím asi nebylo dost razantní. I nyní totiž vůbec neuvažuje o náhradě uhlí jádrem, ale čistě o výstavbě paroplynových bloků k tomuto účelu,“ napsal Wagner, který zároveň upozornil, že nahrazování uhlí právě zemním plynem nedává minimálně v českých podmínkách smysl.
Čtěte také:
Jádro, nebo uhlí? To je správná otázka
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou
„Připomeňme, že v reálu se započtením emisí metanu při těžbě a dopravě zemního plynu není produkce elektřiny pomocí plynových elektráren z hlediska emisí skleníkových plynů lepší, než je tomu u těch uhelných. Nový pan ministr předpokládá, že od uhlí odejdeme dříve z ekonomických důvodů. Podle něj budou uhelné elektrárny kvůli ceně emisních povolenek vytlačeny plynovými. K tomu však nemusí dojít. Při současné ceně plynu by musela být cena emisních povolenek násobně větší, než je současná, aby plynové bloky vytlačily naše domácí uhlí. A osobně si myslím, že cena plynu při předpokládaném růstu spotřeby zase tak dramaticky dolů nepůjde i v příštích letech,“ upozornil odborník.
Wagner zároveň varuje před tím, aby se Česko v energetice vydalo německou cestou. „Náhradu uhelných bloků si tak (Michalík) představuje pomocí velkých paroplynových bloků a intenzivní výstavbou fotovoltaických a větrných zdrojů s využitím evropských dotací. To je ovšem kopírování německé cesty, které vede k několika dramatickým problémům. Počasí v Německu je většinou stejné jako u nás. Takže ve větrné a sluneční době zde budou obrovské přebytky elektřiny. Němci si dohodou s Ruskem a výstavbou Nord Stream II zajistili dodávky plynu za nižší cenu, než je to u nás. Zároveň lze těžko předpokládat, že v situaci, kdy všichni budou přecházet na plyn a jeho spotřeba v Evropě dramaticky poroste, budou jeho ceny nízké. Jak zajistit dostatek plynu za rozumné ceny už budoucí ministr neřeší,“ napsal Vladimír Wagner.
Ten současně varoval, že pokud je představa přechodu k paroplynu a OZE bez využití jádra prezentovaná budoucím ministrem Michalíkem opravdu energetickou koncepcí nové vlády, tak to bude ve světle současného energetického vývoje kolem cen plynu a energií docela průšvih.