Fiala: Urovnání sporu o Turów bylo strategické

Urovnání sporu o těžbu hnědého uhlí v polském dole Turów u české hranice umožnilo podle premiéra Petra Fialy (ODS) Česku zapojit se do iniciativ, které zvýrazní jeho mezinárodní roli Foto: wikipedia.org

Urovnání sporu o těžbu hnědého uhlí v polském dole Turów u české hranice umožnilo podle premiéra Petra Fialy (ODS) Česku zapojit se do iniciativ, které zvýrazní jeho mezinárodní roli v době, kdy se bude nově koncipovat energetická politika a v souvislosti s vývojem na Ukrajině jednat o světovém řádu.

Fiala to řekl to v rozhovoru pro server Blesk.cz . Vymezil se tak proti politice svého předchůdce Andreje Babiše (ANO), jehož vláda k dohodě ve sporu před loňskými sněmovními volbami nedospěla.

Polsko hraje velkou roli svou velikostí, historií i tím, že je nejzasaženější uprchlickou krizí,“ uvedl Fiala. Dodal, že severní soused Česka představuje spolu s pobaltskými státy lídra politiky EU vůči Rusku. Tím, že Fiala uzavřel na začátku února se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým dohodu o dole Turów, se podle premiéra otevřel prostor pro iniciativy, které jsou důležité pro budoucnost, a to v době, kdy se bude jednat v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině o novém světovém uspořádání i koncepci energetiky.

Austrálie vyveze uhlí za 110 miliard dolarů

Fiala v rozhovoru podpořil také cestu senátorů na Ukrajinu v čele s šéfem horní komory Milošem Vystrčilem (ODS). Uvedl, že mise má smysl, protože je třeba mluvit s ukrajinskými kolegy, dávat jim najevo podporu.

Fiala podnikl cestu do Kyjeva před měsícem společně se svým polským a slovinským protějškem Mateuszem Morawieckým a Janezem Janšou a s polským vicepremiérem Jaroslawem Kaczyńským. V ukrajinské metropoli se setkali s prezidentem Volodymyrem Zelenským i premiérem Denysem Šmyhalem. Cílem jejich návštěvy bylo podpořit Ukrajinu. Odmítl blíže komentovat slova expremiéra Andreje Babiše, že se tehdy pouze připojil k polské iniciativě.