Doba čtení:1 m, 48 s
Pustí se Fialova vláda do boje s drahými emisními povolenkami, které snižují konkurenceschopnost českého průmyslu? Foto: Twitter Petr Fiala

Český premiér Petr Fiala po setkání s novou italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou v Egyptě na klimatickém summitu COP27 napsal na Twitteru, že mluvili především o energetice a o tom, jak snížit cenu emisních povolenek, které jsou jedním z důvodů vysokých cen elektřiny v EU. Jde jen o PR šťouch, nebo je reálné obchodování s povolenkami pozastavit či jejich cenu snížit?

„Jsem moc rád, že jsme se potkali – mluvili jsme především o energetice a o tom, jak snížit cenu emisních povolenek, které jsou jedním z důvodů vysokých cen elektřiny v EU,“ napsal Fiala.

Je to realita, kterou však v Bruselu slyší jen velmi neradi. Není to tak dávno, co předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová odmítla polskou výzvu, aby Evropská unie dočasně pozastavila svůj systém obchodování s emisními povolenkami, a pomohla tak snížit vysoké ceny elektřiny.

Von der Leyenová uvedla, že náklady spojené s tímto systémem přispívají k cenám elektřiny jen zhruba šesti procenty, proto je prý třeba hledat jiná řešení. V této souvislosti je zajímavé, že podobné procento tvoří v globálním kontextu i emise CO2 států EU. Přesto chce EU emise na svém území neustále prudce a za cenu obřích nákladů snižovat.

Charanzová: Energetickou politiku je třeba přehodnotit

Fialův tweet však může být signálem, že se přístup k povolenkám začíná měnit. Nová italská premiérka může být v tomto ohledu velmi cennou novou spojenkyní. Až doposud se totiž zdálo, že otvírat téma pozastavení či nějaké zásadnější změny systému obchodování s povolenky je předem ztracenou bitvou. Alespoň to jednoznačně naznačovaly zdroje blízké vládě. Evropská komise i některé silné státy byly totiž zásadně proti.

Je pravděpodobné, že budou i nadále, ovšem nejspíš budou čelit mnohem silnějšímu tlaku. Bylo by v jednoznačném českém zájmu, kdyby se naše vláda přidala do jeho čela. Patříme k nejprůmyslovějším zemím EU a drahé povolenky tak vedle řady jiných problémů negativně ovlivňují hospodaření mnoha českých firem. A bylo by to i v zájmu vlády, protože dotčené firmy logicky cítí křivdu, že jim vláda dostatečně nepomáhá.