Doba čtení:1 m, 29 s
„Za pondělním propadem akcií ČEZ stojí nepochybně vyjádření zástupců vlády v čele s premiérem Fialou,“ uvedla analytička společnosti Cyrrus Anna Píchová. Foto: wikipedia.org VitVit

Úvahy vlády Petra Fialy o uvalení tzv. daně z neočekávaného zisku vyděsily kapitálové trhy. Akcie energetické firmy ČEZ, na kterou by se daň vztahovala, v pondělí reagovaly prudkým propadem.

Výrazné zdražení elektřiny i plynu přináší zisky energetických firem. Vládní koalice se shodla na tom, že energetické firmy se musí o své mimořádné zisky plynoucí z energetické krize povinně podělit s lidmi, řekl v sobotu České televizi premiér Petr Fiala (ODS). Kabinet chce prosadit buď speciální daň, nebo tyto firmy přimět, aby platily státu dobrovolně. Jeho slova poslala dolů hodnotu akcií ČEZu na pražské burze. Ta v pondělí zareagovala prudkým poklesem o sedm procent na cenu 1 016 Kč za kus, napsal server seznamzpravy.cz.

„Za pondělním propadem akcií ČEZ stojí nepochybně vyjádření zástupců vlády v čele s premiérem Fialou. Pro investory je to samozřejmě negativní zpráva, protože zavedená daň by zároveň negativně ovlivnila hospodaření ČEZu, investorům tak připadne menší zisk,“ uvedla pro SZ Byznys Anna Píchová, analytička společnosti Cyrrus.

Fiala nevyloučil daň z neočekávaného zisku

Podle ní případné mimořádné zdanění rozhodně není ani dobrý signál od vlády směrem k investorům, včetně těch zahraničních, kteří mohou mít zájem o český kapitálový trh. „Tyto kroky vlády mohou jednoduše poškozovat prostředí na tuzemském kapitálovém trhu a odradit investory. Kroky vlády tak vnímám jako nelogické,“ dodala.

Analýza Národní rozpočtové rady, kterou minulý týden projednal vládní NERV (Národní ekonomická rada vlády), doporučuje daň z mimořádných zisků ve výši 40 až 60 procent. Nadměrný zisk vyšší, než je průměrný roční zisk energetických firem za posledních pět let, by se nově zdanil právě touto speciální sazbou.