Slovenský premiér Robert Fico a ministryně hospodářství Denisa Saková budou dnes jednat v Bruselu s představiteli Evropské komise (EK) o zastavení tranzitu zemního plynu přes Ukrajinu na Slovensko. ČTK o tom informoval úřad slovenské vlády.
Fico dříve kritizoval krok Ukrajiny, která na začátku letošního roku ukončila přepravu ruského plynu přes své území po vypršení platnosti příslušné smlouvy mezi ruským podnikem Gazprom a ukrajinským Naftohazem.
Fico dříve tvrdil, že Slovensko kvůli zastavením tranzitu plynu přes Ukrajinu přijde o téměř půl miliardy eur (12,6 miliardy korun) na poplatcích za přepravu suroviny. Řešením podle něj je obnovení dodávek plynu z Ukrajiny nebo kompenzace uvedeného finančního výpadku. Kyjevu slovenský premiér v odvetě pohrozil zastavením dodávek elektrické energie a také snížením podpory lidí z Ukrajiny, kteří se před válkou uchýlili na Slovensko.
Bartuška: Zastavení tranzitu ruského plynu dopadne jen na Slovensko
„Ukazuje se, že hlavním problémem nebude aktuálně nedostatek plynu, ale jeho rostoucí cena. A tu bude muset kompenzovat stát, ale ten stejně přijde o poplatky za tranzit ve výši minimálně 500 milionů eur. Tyto finance budou chybět k tomu, aby se zvýšené ceny nepřenesly i na firmy či domácnosti,“ uvedl šéf slovenské diplomacie Juraj Blanár. Ten v souvislosti se zastavením přepravy plynu přes Ukrajinu na Slovensko telefonicky mluvil se svým maďarským kolegou Péterem Szijjártóem. Oba se podle Bratislavy shodli, že je třeba dodržovat asociační dohodu Ukrajiny s EU, která počítá kromě jiného se zachováním energetických přepravních tras.
Tranzit plynu na Slovensku zajišťuje polostátní firma Eustream, ve které má podíl a manažerskou kontrolu skupina Energetický a průmyslový holding (EPH) českého podnikatele Daniela Křetínského. Objem přepraveného plynu přes Slovensko se snižoval už před ruskou invazí na Ukrajinu z roku 2022 a následně prudce klesl.