
Ukrajinská tajná služba SBU vyšetřuje případ vážného porušení bezpečnosti v kritické infrastruktuře, kterou je jaderná elektrárna v blízkosti města Južnoukrajinsk a její vnitřní síť. Někteří zaměstnanci totiž za účelem nelegálního využití elektřiny zdarma těžili přímo v elektrárně kryptoměny.
Aby to vůbec bylo možné, museli mít samozřejmě přístup k internetu. Pokud však k propojení vnitřní sítě a internetu z těchto nezabezpečených strojů, mohlo dojít k úniku citlivých informací nejen o elektrárně, ale hlavně informacích o typech zabezpečení a dalších ochranách. Případný útočník mohl propojení rovněž využít i k infiltraci a instalaci malwaru, což může mít dalekosáhle následky, uvedl server živě.cz.
Čtěte také:
Ukrajina představila nový kryt Černobylu
Rusko spustilo elektrárnu v Kalininigradu
Část počítačů pro těžbu byla umístěná v administrační části jaderné elektrárny, tedy nikoli v blízkosti samotného ovládacího centra. Těžba byla prováděna na dvou strojích s celkem 11 kusy grafických karet Radeon RX 470 a dodatečnými komponenty. To ale nebylo vše. Další těžební stroje byly nalezené v blízké budově národní vojenské jednotky, která má za úkol hlídat tu samou jadernou elektrárnu.
Obvinění zaměstnanci i vojáci mohou dostat velmi vysoké tresty právě kvůli ohrožení národní bezpečnosti a nikoli kvůli zneužití elektřiny samotné.
Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie. V čele kryptoměn je stále Bitcoin. Prosazuje se ale také Litecoin, Ethereum nebo Bitcoin Cash. Společnost Facebook připravuje kryptoměnový projekt Libra.
Pirát těžil kryptoměny v poslaneckém bytě
K těžbě kryptoměn je zapotřebí velké množství elektrické energie. Proto ke zneužívání tzv. eráru dochází poměrně často. Nejslavnější skandál tohoto typu v České republice má na svědomí poslanec za Piráty Tomáš Vymazal. Ten těžil kryptoměny ve svém poslaneckém bytě v Nerudově ulici. Účet za elektřinu tak platila Poslanecká Sněmovna.
Její úředníci se začali zajímat, proč je jeho spotřeba několikanásobně vyšší, než je běžné v bytech jiných poslanců. Vymazal se následně přiznal, že v bytě pomocí počítače těžil kryptoměnu Zcash. Prý si tak i zatopil, protože v pokojích byla „nesnesitelná zima“.
Těžba kryptoměn zatěžuje životní prostředí
Globálně je těžba kryptoměn doslova žroutem elektrické energie, což představuje vysokou zátěž pro životní prostředí. Množství energie spotřebované k získání jednoho dolaru z těžby kryptoměn, jako je například bitcoin, je více než dvojnásobné v porovnání se získáním stejné hodnoty v těžbě mědi, zlata nebo platiny. Síť těžařů bitcoinu spotřebuje za jediný rok více energie než celé Irsko.
Tým výzkumných pracovníků na Technické univerzitě v Mnichově (TUM) odhalil, že používání Bitcoinu způsobuje ročně kolem 22 megatun emisí CO2. Toto množství je srovnatelní s celkovými emisemi měst, jako je Hamburk nebo Las Vegas.