Ukrajina představila nový kryt Černobylu

Stavba gigantického krytu začala v roce 2012, její hlavní část byla dokončena před třemi lety. Foto: pixabay.com

Ukrajinští činitelé oficiálně představili nový ochranný kryt, který se rozkládá nad havarovaným čtvrtým reaktorem jaderné elektrárny Černobyl. Stavba gigantické konstrukce začala v roce 2012, její hlavní část byla dokončena před třemi lety. Její slavnostní odhalení vedl ukrajinský prezident VolodymyrZelenskyj.

Projekt, který stál 2,2 miliardy eur (56 miliard korun), ukrajinští představitelé označili za největší pozemní pohyblivou stavbu. Kryt má na šířku 257 metrů, na délku 162 metrů a na výšku 108 metrů. Zakryl by tedy i například pařížský stadion Stade de France nebo newyorskou sochu Svobody.

Čtěte také:
Rusko zakázalo vývoz ropy a uhlí na Ukrajinu
Rusko spustilo elektrárnu v Kalininigradu

Kryt uzavírá zbytky budovy reaktoru číslo 4, který byl zničen při rozsáhlé havárii v roce 1986. Nový ochranný kryt by měl před únikem radioaktivního prachu chránit dalších 100 let, počítá se i s částečnou demolicí původního betonového a olověného sarkofágu, který byl instalován bezprostředně po katastrofě.

Projekt byl financován z příspěvků, které poskytlo 45 zemí, Evropská unie a Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD). Ukrajina přispěla 100 miliony eur (2,5 miliardy korun).

Černobylská havárie, která se díky seriálu televize HBO v poslední době ocitla v centru veřejného zájmu, kontaminovala více než 200 tisíc kilometrů čtverečních evropského území. Radioaktivní spad nejvíce zasáhl Bělorusko, vítr ho donesl ale i do tehdejšího Československa. Evakuováno muselo být asi 330 tisíc lidí, oblast kolem elektrárny je veřejnosti nepřístupná dodnes.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje