Doba čtení:1 m, 11 s
Finsko loni odmítlo požadavek na platby v rublech, následně Gazprom zastavil dodávky. Foto: pixavay.com

Finský státní velkoobchodník s plynem Gasum vypověděl smlouvu o nákupu plynu od ruské plynárenské společnosti Gazprom prostřednictvím plynovodů. Oznámil to finský podnik. Gazprom již loni v květnu firmě Gasum zastavil dodávky prostřednictvím plynovodů kvůli sporu ohledně plateb. Podniky od té doby vedly rozhovory o řešení sporu, napsala agentura Reuters.

Společnost Gazprom Export, která je exportní divizí Gazpromu, potvrdila, že smlouva byla vypovězena. „Gazprom Export potvrzuje, že od finské společnosti Gasum obdržela oznámení o vypovězení dlouhodobého kontraktu na dodávky plynu prostřednictvím plynovodů,“ uvedla. Dodala, že zahájila právní rozbor dalších kroků v této záležitosti.

Gazprom loni začal po evropských odběratelích požadovat, aby za jeho dodávky platili v rublech. K požadavku přikročil kvůli hospodářským sankcím, které na Rusko uvalily západní země kvůli jeho útoku na Ukrajinu.

Smil: Dekarbonizace Evropy nemá z pohledu klimatu smysl

Finsko loni požadavek na platby v rublech odmítlo. Arbitrážní tribunál v listopadu rozhodl, že Gasum není povinen platit v rublech. Zároveň však oběma stranám nařídil rozhovory o řešení situace.

Strany nebyly schopny situaci vyřešit v době stanovené arbitrážním tribunálem. Proto Gasum dlouhodobý kontrakt na dodávky zemního plynu vypověděl,“ uvedl finský podnik. Upozornil, že tento krok se týká pouze dodávek prostřednictvím plynovodů. „Dlouhodobý kontrakt Gasumu na dodávky zkapalněného zemního plynu s firmou Gazprom Export zůstává v platnosti,“ dodal.