Doba čtení:1 m, 13 s
Francouzská vláda, které v EDF patří podíl 84 procent, v polovině ledna energetické společnosti nařídila, aby prodávala více jaderné energie konkurenci.

Odbory ve francouzské energetické společnosti EDF u soudu napadnou plán, s jehož pomocí chce vláda zastropovat ceny elektřiny pro spotřebitele. Francouzská vláda, které v EDF patří podíl 84 procent, v polovině ledna energetické společnosti nařídila, aby prodávala více jaderné energie konkurenci. Růst ceny elektřiny tím chce omezit na čtyři procenta. EDF uvedla, že by ji to stálo až 8,4 miliardy eur (bezmála 205 miliard Kč).

Proti tomu, jak Francouzská komise pro regulaci energetiky vypočítala očekávané zvýšení cen elektřiny, se u soudu postaví čtyři odborové svazy. Zvýšení ceny elektřiny bylo plánováno na 1. února. Odbory se u soudu chystají napadnout též rozhodnutí vlády, která donutila EDF prodávat více energie konkurentům za nižší než tržní ceny.

Nemůžeme dopustit poškození společnosti ani to, že by byla poslední baštou, jež by odolávala strukturálnímu zvýšení cen elektřiny,“ uvedly odborové svazy ve společném prohlášení.

Kritici: Podpora jádra a plynu je Greenwashing

Tři měsíce před prezidentskými volbami čelí vláda prezidenta Emmanuela Macrona rostoucímu tlaku veřejnosti kvůli rostoucím životním nákladům. Ministr financí Bruno Le Maire v polovině ledna listu Le Parisien řekl, že bez opatření na omezení cen by 1. února ceny elektřiny místo o čtyři procenta vzrostly o více než 35 procent. Dodal, že plán vlády schválila Evropská komise.

Akcie EDF od začátku roku odepsaly 22 procent.