Francouzi jednají o polské elektrárně jen s Křetínským

Elektrárna Rybnik Polsko wikipedia MOs810_compressed

Elektrárna Rybnik je jednou z největších v Polsku. Foto: wikipedia.org

Francouzská energetická společnost EDF oznámila, že zahájila exkluzivní jednání s Energetickým průmyslovým holdingem (EPH) miliardáře Daniela Křetínského o prodeji uhelné elektrárny Rybnik v Polsku.

EDF počítá s finalizací prodeje jedné z největších polských elektráren, která má instalovaný výkon 1,8 GW, v první polovině roku 2017 poté, co bude transakce posvěcena ze strany EU a polské vlády. Ohledně svého dalšího působení v Polsku EDF řekla, že i po prodeji svých aktiv zahrnujících kromě elektrárny Rybnik také několik tepláren bude v Polsku dále přítomna prostřednictvím společností EDF Energies Nouvelles a Dalkia, uvedl server oenergetice.cz. V současné době produkují zdroje spadající do EDF Group přibližně 10 procent elektřiny a 15 procent centrálního tepla v Polsku.

Čtěte také:
Uhlobaron chystá nový zpravodajský portál
Křetínský chce obří polskou elektrárnu

Pokud se EPH s EDF na prodeji elektrárny Rybnik dohodne, dojde k dalšími významnému navýšení instalovaného výkonu, který EPH v Evropě ovládá. Aktuálně EPH provozuje zdroje s celkovým instalovaným výkonem přesahujícím 20 GW zejména v České republice, Itálii, Německu, Velké Británii a na Slovensku. K velkému zvýšení instalovaného výkonu patřícího pod EPH došlo po letošní akvizici většinového podílu ve společnosti Slovenské elektrárne disponující instalovaným výkonem 4,3 GW.

Další letošní významnou akvizicí byl nákup německých hnědouhelných aktiv od společnosti Vatenfall, které EPH koupil společně s finančním partnerem PPF Investments Ltd. (PPFI). Akvizice zahrnovala elektrárny Jänschwalde, Schwarze Pumpe, Boxberg a v jeden blok elektrárny Lippendorf. Celkem se jednalo o zhruba 8 GW instalovaného výkonu.

Mohlo by vás zajímat:
V Británii zavřou poslední hlubinný důl
Nový šéf labouristů chce těžit uhlí
Druhý největší americký těžař zbankrotoval