Doba čtení:2 m, 30 s
Cornwall průzkumné vrtyx Foto: cornishlithium.com

Francouzská společnost Imerys plánuje těžbu lithia v Británii. Do roku 2030 by z lokality Cornwall na jihozápadě Anglie mohla dodávat materiál potřebný k výrobě dvou třetin baterií pro elektromobily na britských silnicích. Firma uvedla, že hodlá ve svém těžebním závodě ve spolupráci se společností British Lithium do konce desetiletí produkovat asi 20.000 tun ekvivalentu uhličitanu lithného ročně. To by stačilo na zásobování přibližně 500.000 elektrických vozidel.

Předpokládá se, že celosvětová poptávka po lithiu vzroste mezi lety 2022 a 2025 přibližně o tři čtvrtiny. Přispějí k tomu vlády i průmyslové podniky, které se snaží zajistit dostatek materiálu pro baterie. Rozšíření elektromobilů totiž podporují jako způsob omezení emisí, uvedla agentura Reuters. V Cornwallu je podle francouzské firmy největší ložisko lithia v Británii.

Generální ředitel firmy Imerys Alessandro Dazza upozornil, že rozvoj těžby v Británii a dříve oznámený plán firmy Imerys těžit lithium v centrální Francii může snížit současnou závislost Evropy na dovozu lithia určeného k výrobě baterií. „Tento projekt zcela změní situaci,“ řekl Dazza novinářům.

Většina známých zdrojů lithia se nachází mimo Evropu, mimo jiné v takzvaném lithiovém trojúhelníku zahrnujícím Argentinu, Bolívii a Chile. Společnost Imerys však tvrdí, že má potvrzena velká ložiska pod svými dlouholetými doly na kaolin v Británii a ve Francii.

Auditoři EU odhalili zásadní slabinu elektromobility

Imerys očekává, že díky projektům v Británii a ve Francii se stane největším evropským producentem tohoto kovu. Akcie podniku díky těmto zprávám na burze v Paříži vykazovaly růst o pět procent. Společnost uvedla, že projekt v Cornwallu schválila britská vláda. Ministryně obchodu Kemi Badenochová prohlásila, že dohodu o posílení domácích dodávek důležitých nerostů vítá. Očekává se, že si projekt v Británii vyžádá investice v řádu stovek milionů eur, řekl Dazza novinářům. Podle něj se zatím nedá říct, kolik přesně to bude. Záležet bude mimo jiné na jednáních s úřady o státní podpoře.

Projekt v Británii je menší než stávající plán společnosti Imerys na těžbu lithia ve Francii, kde chce firma díky investici za jednu miliardu eur těžit asi 34.000 tun kovu ročně. Dazza uvedl, že výhodou britské lokality bude, že půjde o povrchový důl s nedalekým zpracovatelským zařízením.

Začít těžit lithium v Česku vyjde na 11 miliard

Společnost Imerys také uvedla, že produkce v Británii by mohla potenciálně začít přibližně ve stejnou dobu jako produkce ve Francii, plánovaná na konec roku 2028. To znamená, že projekt by mohl mít prospěch z takzvaných synergií, tedy aktivit, které se mezi oběma projekty překrývají, díky čemuž je možné ušetřit část nákladů. V rámci partnerství v Británii získala společnost Imerys 80procentní podíl. Využije přitom zpracovatelskou technologii společnosti British Lithium a stávající pilotní projekt na výrobu lithia pro baterie, uvedla francouzská skupina.

Při hledání minerálů pro baterie se tradiční energetické společnosti, včetně například americké ExxonMobil, také zaměřují na nové technologie, aby mohly zvýšit dodávky lithia. Největší ložisko lithia v Evropě se nachází pod Cínovcem v Krušných horách, kde se také chystá těžba.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa