Doba čtení:1 m, 27 s
Podle ministra Jozefa Síkely je vytvoření nové sekce na ministerstvu nutné kvůli náročnosti projektů na kapitál a lidi v jaderné energetice. Foto: Facebook Jozef Síkela

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zřizuje ode dneška novou sekci jaderné energetiky a nových technologií. Ta se zaměří na rozvoj jaderné energetiky. Ředitele nové sekce úřad zvolí ve výběrovém řízení. MPO o tom informovalo v tiskové zprávě.

Jádro je základem naší energetiky a jeho pozice se v příštích letech bude ještě posilovat. Vytvořením nové sekce zajistíme podmínky pro rozvoj jaderné energetiky, který zahrnuje jak výstavbu nových bloků, tak malých a středních jaderných reaktorů,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Podle něj je vytvoření nové sekce na ministerstvu nutné kvůli náročnosti projektů na kapitál a lidi v jaderné energetice.

Terminátor označil německou energetickou politiku za děsivou

Nová sekce bude tvořena dvěma částečně transformovanými stávajícími odbory ministerstva, doplněnými o nově zřízené Oddělení výzkumu, vývoje a podpory v jaderné energetice.

Ministerstvo v souvislosti se zaměřením nové sekce připomnělo, že s jadernou energetikou počítají národní koncepce jako s jedním z hlavním zdrojů tuzemského energetického mixu. Její podíl na primárních energetických zdrojích by měl postupně dosáhnout až 40 procent, na hrubé výrobě elektřiny 50 až 65 procent. Stát se proto připravuje na výstavbu nových jaderných bloků.

Česko v současnosti pořádá jaderný tendr, v němž vybírá dodavatele nových bloků. V létě by vláda měla kromě vítězného uchazeče rozhodnout také o počtu stavěných bloků. Na jaře podali závazné nabídky na stavbu až čtyř nových reaktorů francouzská firma EDF a korejská KHNP. Jeden nový jaderný blok by měl vzniknout v Dukovanech do roku 2036, při případné větší výstavbě by vznikly až dva v Dukovanech a dva v Temelíně.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa