Doba čtení:3 m, 25 s
Společnost GasNet zajišťuje dodávky zemního plynu domácnostem a firmám na celém území ČR kromě Prahy a Jihočeského kraje.

Skupina ČEZ koupila 55 procent podílu ve společnosti za více než 21,3 miliardy korun. Získala tím společnost, která má v Česku podíl 80 procent na distribuci plynu. Dalšími distributory plynu v Česku jsou EG.D ze skupiny E.ON v jižních Čechách a Pražská plynárenská distribuce v Praze.

Společnost GasNet zajišťuje dodávky zemního plynu domácnostem a firmám na celém území ČR kromě Prahy a Jihočeského kraje. Spravuje 65.000 kilometrů plynovodů a má více než 2,3 milionu zákazníků. Je součástí kritické infrastruktury státu.

Firmě předloni klesl čistý zisk na 1,89 miliardy korun, což je meziročně o 35 procent méně. Snížily se i tržby podniku, meziročně o sedm procent na 14,4 miliardy korun. K poklesu přispělo hlavně snížení spotřeby plynu kvůli teplejší zimě a úsporám koncových zákazníků. Firma předloni distribuovala meziročně o pětinu méně plynu – konkrétně 64,7 terawatthodiny. V hospodaření se podle společnosti výrazně projevily důsledky konfliktu na Ukrajině a s nimi související energetická krize, která vedla ke snížení spotřeby plynu.

GasNet vlastní prostřednictvím firmy Czech Gas Network Investments (CGNI) konsorcium investorů vedené firmou Macquarie Asset Management (MAM). Do konsorcia dále patří British Columbia Investment Management Corporation a Allianz Capital Partners. Vlastní také firmu GasNet Služby, která zajišťuje údržbu sítě.

Síkela v Berlíně jednal o německém poplatku za tranzit plynu

Finanční investoři zastupovaní skupinou Macquarie kapitálově vstoupili do společnosti Czech Gas Holding v roce 2013. V roce 2019 využili předkupního práva a odkoupili od německé skupiny RWE zbývajících 50,04 procenta akcií.

Prodej majoritního podílu v Czech Gas Holdingu v roce 2019 odhalil podle serveru Ekonomický deník reálnou hodnotu společnosti. „Vlastníci toho využili k přecenění hodnoty aktiv GasNetu o 14,9 miliardy korun, a to formou rozpuštění opravné položky z minulosti. Společnost, která běžně vydělávala okolo čtyř miliard korun ročně, tak najednou v roce 2019 vykázala čistý zisk téměř 15 miliard korun,“ napsal Ekonomický deník v roce 2021.

Loni v dubnu uvedl server E15, že GasNet má vysoké zadlužení u vlastníků. To v roce 2022 podle E15 vzrostlo na 44,2 miliardy korun.

Na to, že konsorcium investorů vedené společností Macquarie Asset Management (MAM) spustilo prodej společnosti GasNet upozornily loni v červnu Hospodářské noviny (HN). Australská MAM i další členové konsorcia, britská British Columbia Investment Management Corporation a německá Allianz Capital Partners, odmítly informaci o prodeji komentovat. V srpnu pak polostátní energetická společnost ČEZ oznámila, že se bude o plynárenskou distribuční síť GasNet ucházet.

Zájem ČEZ o GasNet přivítal i stát. „Snahou ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) je dlouhodobě posilovat energetickou bezpečnost ČR a jsme rádi, že se ČEZ o tuto transakci zajímá. Mít distribuci plynu v rukou silného lokálního hráče by nám v tomto úsilí beze sporu pomohlo,“ řekl tehdy ČTK mluvčí ministerstva Marek Vošahlík.

Česko se přidá k jaderné deklaraci

Stát loni získal i provozovatele plynovodů společnost Net4Gas, která plyn do Česka přivádí. Loni v prosinci státní podnik ČEPS oznámil, že dokončil nákup a převzetí společnosti Net4Gas Holdings s tím, že za zadluženou společnost zaplatí maximálně pět miliard korun, konečná suma však bude záviset na hospodaření podniku a splnění nastavených ekonomických parametrů. Net4Gas provozuje 4000 kilometrů plynovodů, pět kompresních stanic a stovku předávacích stanic, včetně tří na hranicích. Společnost je držitelem výlučné licence pro přepravu zemního plynu v Česku. Řídí plynárenskou soustavu v případě nouze a vyhlašuje regulační stupně, tím tedy rozhoduje o dodávkách plynu zákazníkům. Firmu Net4Gas Holdings dosud napůl vlastnilo konsorcium společností Allianz Infrastructure Luxembourg a Borealis Novus Parent.

Dalším distributorem plynu v ČR je společnost EG.D z energetické skupiny E.ON. Distribuci plynu má na starosti na území Jihočeského kraje. Krom toho provozuje distribuční soustavu elektřiny na území Jihomoravského a Jihočeského kraje, částečně v kraji Zlínském, Olomouckém a na Vysočině. Firma E.ON Energie dodává elektřinu a plyn více než 1,4 milionu zákazníků, domácnostem i podnikům.

V Praze je distributorem plynu Pražská plynárenská, která plynem a elektřinou zásobuje asi 445.000 odběrných míst. Jejím majitelem je hlavní město Praha.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa