Doba čtení:1 m, 3 s
Plynovod Gazela, který je 166 kilometrů dlouhý a vede z Brandova na Mostecku do Přimdy na Tachovsku, se začal stavět v říjnu 2010. Foto: wikipedia.org

Plynovod Gazela, který začal sloužit 14. ledna 2013, představoval v době svého zprovoznění alternativní cestu pro dopravu ruského plynu ke spotřebitelům v České republice. Díky Gazele je ČR napojena na západoevropský systém i nyní, kdy je rusko-německý Nord Stream mimo provoz.

Tradiční cesta plynu do českých domácností a podniků vedla přes Ukrajinu a Slovensko, nový plynovod umožnil prostřednictvím severoněmeckého systému Opal odebírat ruský plyn dopravený po dně Baltského moře plynovodem Nord Stream.

Plynovod Gazela funguje primárně jako tranzitní propojení s jihoněmeckou přepravní soustavou MEGAL a je určen pro přepravu zemního plynu, podle expertů je ale už od počátku připraven na to, aby se jeho trubkami mohl proudit i vodík.

Nemocnice vyměnila plynový kotel za teplárnu

Plynovod, který je 166 kilometrů dlouhý a vede z Brandova na Mostecku do Přimdy na Tachovsku, se začal stavět v říjnu 2010. Trasa měla tři varianty s délkami 235, 197 a 166 kilometrů, nakonec dostala přednost ta nejkratší, která vede podél již vybudovaných plynovodů. Investora, jímž byla společnost Net4Gas, vyšla Gazela na zhruba 10 miliard korun.