Nemocnice vyměnila plynový kotel za teplárnu

Liberecká nemocnice si dodávky tepla do konce minulého roku zajišťovala prostřednictvím vlastní plynové kotelny. Cena od teplárny je pro nemocnici výhodnější, než jaká je vládou zastropovaná cena pro nákup plynu. Foto: wikipedia.org

Teplárna v Liberci získala významného odběratele tepla. Smlouvu pro letošní rok s ní uzavřela Krajská nemocnice Liberec, která ročně spotřebuje zhruba 50 terajoulů tepla. To je skoro osm procent roční produkce liberecké teplárny. Novinářům to řekl primátor Liberce Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj). Město je menšinovým vlastníkem teplárny i nemocnice.

Uzavření dohody mezi teplárnou a nemocnicí považuje primátor za mimořádný moment. „A příznivý pro všech 15 000 domácností, které jsou souběžně vytápěné (teplárnou) také,“ dodal. Odběr tepla ze strany nemocnice podle primátora pomůže stabilizovat ceny i pro ostatní zákazníky teplárny. Cena pro domácnosti ve věrnostním programu pro letošní rok oproti loňskou vzrostla o 39 procent. Zákazníci s dlouhodobými smlouvami platí za gigajoule 995 korun včetně DPH, to je o 278 korun víc než loni.

V Německu znovu začaly hádky o jádro

Liberecká nemocnice si dodávky tepla do konce minulého roku zajišťovala prostřednictvím vlastní plynové kotelny. „Po letech to vypadá, že by cenová nabídka od teplárny měla být výhodnější než si teplo vyrábět sami,“ řekl ČTK mluvčí nemocnice Václav Řičář. Cena od teplárny je pro nemocnici výhodnější, než jaká je vládou zastropovaná cena pro nákup plynu. Řičář odhaduje, že za dodávky tepla zaplatí letos nemocnice kolem 35 milionů korun, což je zhruba o deset milionů více než loni.