Evropské ceny zemního plynu jsou nejvyšší od roku 2008. Ruský plynárenský gigant Gazprom se znovu rozhodl nezajistit si dodatečnou kapacitu pro vývoz klíčové suroviny do Evropy přes ukrajinské území. Evropa tak může mít před zimou problém s dodávkami. Nedostatek plynu zvyšuje ceny také v Asii a v USA.
Již potřetí za sebou si v tranzitní aukci na kapacity plynovodu na příští měsíc, kterou pořádal ukrajinský provozovatel plynovodů, nezarezervoval Gazprom, který je největším vývozcem plynu na světě, žádnou kapacitu na dodávku plynu přes Ukrajinu, napsal server Patria.cz.
Čtěte také:
Ruské plynové eso v rukávu
Česko téměř veškerý plyn dováží z Ruska
Nizozemské futures kontrakty na příští měsíc, které jsou referenčními kontrakty v Evropě, stouply až o více než 4 % na 33,86 EUR za MWh, nejvýše od října 2008. Britské kontrakty se zvedly o 4,5 %. Evropské plynové zásobníky nejsou po dlouhé a studené zimě naplněné ani ze 47 procent, což je méně, než bylo během posledních šesti let touto dobou zvykem.
Banka UBS odhaduje, že k tomu, aby se množství plynu v evropských zásobníkách před začátkem další topné sezóny dostalo na pětiletý průměr, musely by být kohouty otevřené do konce září na svoje rekordní maximum.
Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Je klíčovým dodavatelem plynu do mnoha evropských zemí včetně České republiky. Kontrolu nad ním má Kreml.
Podle Sergeje Kapitonova ze Skolkovo Energy Center v Moskvě stojí za současnou strategií komerční zájem. Gazprom se prý před další zimou snaží udržovat na trhu utažené podmínky.