Doba čtení:1 m, 31 s
Za poklesem dodávek přes Ukrajinu údajně stojí nižší poptávka po plynu a pokles důvěry kupců ve spolehlivost firmy Gazprom. Foto: wikipedia.org

Ruská plynárenská společnost Gazprom pokračuje ve snižování dodávek zemního plynu do Evropy přes Ukrajinu. Firma ve čtvrtek oznámila, že budou tyto dodávky činit 25,1 milionu krychlových metrů. Již v úterý je zredukovala na 32,6 milionu krychlových metrů, tedy o zhruba osm procent proti předchozím několika dnům, napsala agentura Reuters.

Od 6. do 16. ledna se dodávky pohybovaly mezi 35,4 a 35,5 milionu krychlových metrů denně. Po většinu loňského druhého pololetí přitom přesahovaly 40 milionů krychlových metrů denně.

Kreml na otázky ohledně poklesu dodávek reagoval sdělením, že jde o obchodní záležitost. „Je to otázka pro firmu (Gazprom),“ uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Mluvíme tu o komerčních dodávkách, je to firemní informace,“ dodal.

Nejmenovaný obchodník s plynem agentuře Reuters řekl, že za současným poklesem dodávek přes Ukrajinu stojí kombinace dvou faktorů, a to nižší poptávky po plynu a poklesu důvěry kupců ve spolehlivost firmy Gazprom.

Teplá zima sebrala Putinovi trumf

Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko loni v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí. Rusko loni mimo jiné zastavilo provoz plynovodu Nord Stream 1, který dodával ruský plyn po dně Baltského moře do Německa. Nord Stream 1 mohl přepravovat až 167 milionů metrů krychlových denně

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se loni v srpnu kvůli omezování dodávek z Ruska dostala až do blízkosti 350 eur (zhruba 8400 Kč) za megawatthodinu (MWh). Od té doby již ale výrazně klesla a nyní se pohybuje v blízkosti 60 eur (zhruba 1440 Kč) za MWh. Za poklesem cen stojí mírná zima a vysoká úroveň dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG).