Glencore nebude zvyšovat těžbu uhlí

Firma Glencore je předním světovým vývozcem uhlí a jeho největším producentem mimo Čínu. Foto: wikipedia.org

Nadnárodní těžařský gigant Glencore zastropuje těžbu uhlí, aby vyhověl výzvám předních investorů, kteří sektor tlačí k přijetí opatření na podporu ochrany klimatu.

Společnost oznámila, že produkci energetického a koksovatelného uhlí zastropuje na úrovni 150 milionů tun ročně, což je zhruba plánovaný objem na letošní rok. Firma také v zásadě vyloučila další expanzi podnikání v této sféře.

Čtěte také:
Australský důl bude s Číňany provozovat Glencore
Rio Tinto dá miliardy na těžbu bauxitu

Firma je předním světovým vývozcem uhlí a jeho největším producentem mimo Čínu. Glencore bude provozovat doly, které má především v Austrálii, ještě nejméně 15 let. To je zhruba doba, kdy má podle prognóz poptávka po uhlí vrcholit, píše list Financial Times.

V posledním roce se uhlí podílelo na ziscích firmy téměř třetinou. Glencore by jeho produkci zvýšil v jediném případě, a to kdyby se jeho partner ve společném podnikání rozhodl podíl prodat. Glencore má na jeho koupi přednostní právo.

Výnosy z uhelného sektoru hodlá firma investovat do kovů a profitovat z rozvoje elektromobility, uskladňování energie a obnovitelné energie. Sem patří měď, kobalt a nikl, kde firma už má na trhu silnou pozici.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků