Greenpeace jde po miliardáři Křetínském

Podle aktivistů z Greenpeace EPH německé lomy vytěží a odejdou, aniž by nechali peníze na rekultivace. Foto: Greenpeace.com

Aktivisté z Greenpeace představili v Berlíně tzv. “černou knihu EPH”. V ní označují holding miliardáře Daniele Křetínského a Patrika Tkáče za neseriózní.

EPH si za nákup hnědouhelných dolů a elektráren v Německu vysloužil tvrdou kritiku ekologických aktivistů. Čeští investoři z dolů prý vytěží jen maximální zisk, a pak z Německa odejdou, aniž by vyčlenili dostatek peněz na rekultivaci vytěžených lomů, napsal server iHned.cz.

Čtěte také:
Křetínský loni utržil 124 miliard
Brexit nahrál Křetínskému do karet

Chovají se bezohledně, hnědé uhlí vytěží bez zřetele na důsledky, které to bude mít pro životní prostředí,” uvedlo v prohlášení Greenpeace.EPH taková tvrzení dlouhodobě popírá.

Energetický průmyslový holding vlastněný Danielem Křetínským, Patrikem Tkáčem a dalšími investory, odkoupil doly a elektrárny o výkonu 8000 MW od švédského Vattenfallu letos na jaře. Finančním partnerem EPH při akvizici je PPF Investments. Tu v roce 2006 založil dlouholetý spolupracovník Petra Kellnera Tomáš Brzobohatý.

Švédská vláda prodej Vattenfallu schválila v létě, nyní se čeká na posvěcení Evropskou komisí. Celý uhelný průmysl prochází krizí. Ceny elektřiny jsou na historických minimech a mnoho elektráren, které často ještě nejsou ani odepsané, prodělává. Některé doly v Lužici navíc čeká zavírání. I proto nezaplatili Křetínský s Kellnerem za aktiva Vattenfallu ani korunu. Švédská firma jim naopak k aktivům za 3,4 miliardy eur ještě na účtech nechá dalších 1,7 miliardy eur (zhruba 46 miliard korun). Peníze na účtech mají pomoci EPH vypořádat se se závazky na rekultivaci dolů a vyřazení jednotlivých zařízení z provozu. Celkové náklady na útlum by se mohly vyšplhat až na dvě miliardy eur (54 miliard korun).

A podle Greenpeace nebude EPH ochoten tyto náklady nést. „Paralela mezi EPH a americkým koncernem Enron, zkrachovavším na počátku nynějšího století, je nepřehlédnutelná,” tvrdí KarstenSmid z Greenpeace. Německým daňovým poplatníkům podle něj hrozí “miliardové náklady”.

Argumentuje ale pouze tím, že EPH je mladá firma, která vznikla v roce 2009, jeho majitelé sídlí v daňových rájích a je hluboce zadlužena.EPH se nicméně za těchto sedm let dostalo do pozice jedné z největších středoevropských energetik – jejich majitelé Křetínský, Tkáč a za PPF Kellner jsou jedni z nejznámějších česko-slovenských byznysmenů. I zadlužení se Křetínskému podařilo v posledních letech výrazně snížit zhruba na 4,5 miliardy eur, což k poměru vůči provoznímu zisku před odpisy EBITDA činilo 2,8násobek.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak složit bagr za 90 vteřin
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
VIDEO: Jak se skládá obr na čtyřech kolech