Greenpeace otevřeli Pandořinu skříňku

Zdroj Wikipedie

Zdroj Wikipedie

Ekologická organizace Greenpeace si vysloužila celosvětovou slávu hlavně díky svým zdařilým PR akcím. Všichni přece známe horolezce na komínech i bojovníky na rozbouřeném moři. Nyní Greenpeace spustili další PR projekt, když se přihlásili coby zájemce o německé hnědouhelné doly, které prodává švédský koncern Vattenfall.

Nabídku ekologů samozřejmě nikdo nebere vážně, jde pouze o mediální hru. Greenpeace dopředu ohlásili, že by doly okamžitě zavřeli. Pozornost, kterou nabídce média věnují, však svědčí o tom, že akce splnila svůj účel. Zkrátka dobrá práce, za kterou by se nestyděly nejlepší světové PR agentury.

Čtěte také:  Zelená energie? Ďáblova alternativa

Ovšem právě zde začíná trochu jiný, ale mnohem zajímavější příběh. Když se totiž rozplyne mediální mlha plná vzletných slov o ochraně klimatu a zdraví obyvatel naší planety, vynoří se celá realita. V té energetické přitom platí základní pravidlo, když není jeden zdroj, musí ho nahradit jiný. Shodou okolností jsou přitom ty ekology preferované takřka vždy dražší. Solární boom v České republice, za který všichni zaplatíme stovky miliard korun na veřejné podpoře, je toho velmi smutným příkladem.

Je tedy zcela na místě položit Greenpeace slavnou otázku z filmu Pelíšky. Komu tím milí ekologové prospějete? Oficiální odpověď bude nepochybně znít, že prospěch budou mít ze zeleného boje všichni, že jde o budoucnost planety atd. Jenže jak už to bývá, ten, kdo si bude užívat čistého ovzduší, za to zároveň krvavě zaplatí. A právě ti podnikatelé, kteří budou inkasovat, dostanou jaksi od Greenpeace oproti ostatním jemně řečeno pořádnou přidanou hodnotu. Nejde totiž rozhodně o drobné, ale o gigantické peníze.

Greenpeace si přitom budou moci jednoznačně připsat zásluhy na tom, že je pomohli vylobbovat. A tady už je ona pověstná Pandořina skříňka otevřená dokořán. O tom, že by byli Greenpeace zapsáni na seznamu lobbistů a otevřeně se hlásili ke svým chlebodárcům z řad některých energetických firem, není nic známo. Existuje tak podezření, že všechno probíhá tak nějak načerno, v tomto případě tedy spíše nazeleno. Ale je samozřejmě možné, že Greenpeace dělají všechno skutečně pouze z lásky k přírodě a miliardy, které tím přihrají jiným, je vůbec nezajímají. Na kterou variantu byste si vsadili vy?

Mohlo by vás zajímat:  Jak ekologové využívají hausnumera a cifry?