Doba čtení:1 m, 37 s
Ministr Habeck o svém návrhu hovořil již začátkem května. Proti se tehdy vyslovil ministr financí Christian Lindner, který se po letech obřích rozpočtových schodků snaží dostat hospodaření pod kontrolu. Foto: wikipedia.org

Německý vicekancléř a ministr hospodářství Robert Habeck navrhuje, aby měl průmysl od příštího roku do roku 2030 zajištěn dostupnou elektrickou energii, konkrétně za cenu šesti centů (1,4 Kč) za kilowatthodinu do výše 80 procent spotřeby. Prohlásil to na tiskové konferenci po jednání se zástupci průmyslových podniků, svazů a odborů.

Do jara roku 2024 v Německu platí regulované ceny elektřiny, které pro průmysl činí nejvýše 13 centů (3,1 Kč) za kilowatthodinu do 70 procent předchozí spotřeby.

Chceme, aby se průmysl, konkrétně energeticky náročný průmysl, v Německu udržel,“ řekl Habeck. To se týká mimo jiné ocelářského průmyslu a také chemického odvětví. Průmyslovou cenu elektřiny by Habeck chtěl nejpozději od jara nadcházejícího roku, kdy skončí současné regulační opatření.

Němce děsí drahota ekologických opatření

Energetickou budoucnost průmyslu Habeck vidí v obnovitelných zdrojích, od kterých si Německo slibuje energetickou bezpečnost a dostupné ceny. Do dosažení tohoto stavu je podle vicekancléře potřeba zavést překlenovací cenu pro jasně definované průmyslové provozy, která ale bude muset být dotována z veřejných prostředků. Roční náklady, které Habeck odhaduje v průměru na čtyři miliardy eur (zhruba 95 miliardy Kč) a zpočátku i na šest miliard eur (142 miliard Kč), by chtěl pokrýt z fondu pro hospodářskou stabilizaci.

Habeck o svém návrhu hovořil již začátkem května. Proti se tehdy vyslovil ministr financí Christian Lindner, který se po letech obřích rozpočtových schodků snaží dostat hospodaření pod kontrolu. Naopak podporu Habeck nalezl mezi odbory a také zástupci průmyslu.

Do roku 2030, do kterého chce Habeck ceny elektřiny pro průmysl překlenout, plánuje Německo získávat nejméně 80 procent potřebné elektřiny z obnovitelných zdrojů. V loňském roce Německo podle aktualizovaných údajů spolkového ministerstva hospodářství vyrábělo 46 procent elektřiny pro svou spotřebu z obnovitelných zdrojů.