Doba čtení:1 m, 36 s
Podle zákona o ochraně klimatu chce být Německo do roku 2045 klimaticky neutrální. Spolkový ministr hospodářství Robert Habeck chce nyní toto tempo ještě zrychlit. Foto: wikipedia.org

Němci se bojí, že vláda jejich peněženky a životní styl nadměrně zatíží „zelenými“ opatřeními na snížení emisí. Ukázal to průzkum veřejného mínění institutu Allensbach. Vzhledem ke zmíněným náladám veřejnosti není překvapivé, že v poslední době výrazně klesla popularita strany Zelených i vicekancléře a ministra hospodářství a klimatu Roberta Habecka.

Němci sice emise snižovat chtějí, ale konkrétní kroky ke splnění klimatických cílů podpoří, jen pokud jim je vláda jasně vysvětlí a pokud v nich nevyvolá obavy, že budou stát příliš. A to kabinet nezvládl, tvrdí profesorka Renate Köcherová, šéfka institutu Allensbach.

Příkladem je Habeckův návrh, který od roku 2024 domácnostem fakticky zakazuje pořizování vytápění na plyn či topný olej. Pokud by si tedy někdo chtěl koupit nový kotel, tento způsob vytápění už by nemohl využít, napsaly Hospodářské noviny.

Za Energiewende je byznys Habeckova poradce

Mezi Němci opatření narazilo na velkou kritiku. „Nemůžeme občany tak brutálně zatěžovat náklady na Energiewende a ochranu klimatu,“ prohlásila profesorka Lamia Messariová-Beckerová, odbornice na ekologické stavebnictví, v televizi ZDF.

Zatímco loni v létě byla s prací vicekancléře Habecka spokojena polovina Němců a běžně se o něm mluvilo jako o možném příštím německém kancléři, jeho popularita se od té doby dramaticky propadla. Názor, že si ve funkci počíná dobře, nyní zastává jen 27 procent občanů. Více než polovina Němců ohledně něj dala najevo „velkou nespokojenost“. „Žádný jiný člen vlády se nemůže vykázat tak vysokým podílem lidí, kteří s jeho prací vyjadřují velkou nespokojenost, jako Habeck,“ konstatoval institut pro výzkum veřejného mínění Ipsos.

Za propadem Habeckovy popularity stojí vedle tlaku na zmíněná opatření i skandál jeho klíčového spolupracovníka na ministerstvu hospodářství Patricka Graichena. Ukázalo se totiž, že hned několik členů jeho rodiny a přátel na zelené transformaci vydělává.