Doba čtení:1 m, 44 s
Německá vláda počítá s tím, že do roku 2030 bude mít Německo pevninské větrné elektrárny o instalovaném výkonu asi 115 gigawattů, dosud jich má 58,1 gigawattu. Foto: iUHLI

Německý ministr hospodářství Robert Habeck očekává výrazné zrychlení výstavby větrných elektráren, ve schvalovacím procesu jsou nyní větrné zdroje o výkonu devět gigawattů. Ministr to prohlásil po konferenci o urychlení výstavby pevninských větrných elektráren. Řekl také, že na další konferenci v dubnu chce představit strategii pro budování pevninských větrných elektráren.

Ve schvalovacím řízení je nyní asi devět gigawattů,“ řekl Habeck o pevninských větrných elektrárnách. „Pokud by byla letos polovina schválena, pak by to byl skutečný nárůst, který bychom v příštích měsících až roce a půl viděli,“ uvedl.

V loňském roce vzniklo na německé pevnině 551 pevninských větrných elektráren s instalovaným výkonem 2403 megawattů. Po odečtení odpojených větrných elektráren pak Německo na pevnině loni získalo nové větrné zdroje o výkonu 2137 megawattů.

Svaz větrné energie BWE považuje stávající tempo schvalování a výstavby za nedostatečné. Šéf svazu Hermann Albers ke konferenci, na kterou Habeck pozval zástupce regionů a energetického sektoru, řekl, že některé otázky zůstávají stále nevyřešené. Problémem podle něj není jen pomalost schvalování, ale také složité povolování nadměrných transportů. Zde je podle něj třeba zásadně upravit předpisy tak, aby byly v celém Německu jasné a jednotné.

V Německu budou kácet lesy kvůli větrníkům

Habeck k tomu novinářům řekl, že jeho ministerstvo bude nyní s regiony a energetickým sektorem pracovat na strategii pro pevninské větrné elektrárny. Dokument by mohl být zveřejněn v dubnu, kdy chce Habeck zorganizovat další konferenci.

Vedle pevninských větrných elektráren buduje Německo i mořské větrné parky, kde je ale tempo výstavby pomalejší. V loňském roce bylo do provozu uvedeno 38 mořských větrných elektráren o výkonu 342 megawattů.

Německá vláda počítá s tím, že do roku 2030 bude mít Německo pevninské větrné elektrárny o instalovaném výkonu asi 115 gigawattů, dosud jich má 58,1 gigawattu. Větrné parky v Severním a Baltském moři mají mít v té době výkon 30 gigawattů, zatímco aktuálně je to 8,1 gigawattu.